banner2

Naci Görür sağlam zeminli ilçeleri açıkladı: Balyozla bile kırılmıyor

Prof. Dr. İstanbul'da depreme dayanıklı ilçeleri 'Zemini balyozla bile kırılmıyor' diyerek açıkladı.

Gündem 18.03.2023, 18:47 18.03.2023, 18:52
Abone ol
Naci Görür sağlam zeminli ilçeleri açıkladı: Balyozla bile kırılmıyor

Asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından olası büyük İstanbul depremine yönelik endişe artarken vatandaşlar da zemini sağlam olan ilçeleri araştırmaya başladı. 

O YAKADA DAHA FAZLA HASAR OLACAK

İstanbul'da depreme karşı en güvenilir yerleri açıklayan Naci Görür, şunları söyledi:

Avrupa yakasında daha fazla hasar olacak. İstanbul’da depremin şiddetini en az hissedecek ilçeler kuzeydeki yerlerdir. Oralarda da 7-8 şiddetini bulan yerlerde vardır. Istranca’lara doğru giderseniz bu daha da düşer. Güney’de en fazla 9, Kuzey’de ise 6’ya kadar varır. Eski kayaların olduğu yerler sağlamdır. Özellikle sahilde plaj kumları ve vadilerin olduğu yerler hariç.

İŞTE, ZEMİNİ EN SAĞLAM İLÇELER

Olası İstanbul depreminde ilçe ilçe en güvenilir yerleri sıralayan Naci Görür, İstanbulluları uyardı. İşte Naci Görür'ün depreme dayanıklı gördüğü en iyi ilçeler;

Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal, Kadıköy’den kuzeye gidince sağlam zeminleri görüyorsunuz. Söz gelimi Çamlıca’daki zemini sondajla bile zor kazarsınız. Ataşehir zemini pek sağlam değil. Avcılar’da kabul edilebilir nitelikte, inşaat yapılabilir niteliktedir. Ama kimi yerlerde sıvılaşmanın olabileceği, deprem etkisini büyütebilecek yerler vardır. Buralarda depremin etkisi fazlalaşır Büyükçekmece, Küçükçekmece çevresinde en ufak bir şey yapsan kayıyor. Gebze yakınlarında granitler vardır inanılmaz sağlamdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!