banner2

Murat Bardakçı'dan Temel Karamollaoğlu'nun Ayasofya çıkışına tepki: Muhafazakar nankör

Altılı Masa'nın ortaklarından Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, geçtiğimiz günlerde ''Ayasofya fethin sembolüyse Fatih’in sembolü de adalettir. İktidara geldiğimizde Ayasofya gerçek manada açılmış olacak. Kendi ruhuna kavuşacaktır.'' paylaşımıyla tepki çekmişti. Karamollaoğlu'na tepki gösteren ünlü tarihçi Murat Bardakçı, ''Muhafazakâr bir nankörlük sergiliyor. Türk sağının hayalleri AK Parti döneminde gerçekleşti.'' dedi.

Gündem 28.03.2023, 16:07 28.03.2023, 16:50
Abone ol
Murat Bardakçı'dan Temel Karamollaoğlu'nun Ayasofya çıkışına tepki: Muhafazakar nankör

Ayasofya'nın cami statüsüne çevrilmesinin üzerinden 3 yıl geçerken, gözler 14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlere çevrildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklayan Altılı Masa'nın ortaklarından Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal medya hesabı Twitter'dan dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

''AYASOFYA GERÇEK MANADA AÇILMIŞ OLACAK''

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı;

 "Ayasofya fethin sembolüyse Fatih’in sembolü de adalettir. İktidara geldiğimizde Ayasofya gerçek manada açılmış olacak. Kendi ruhuna kavuşacaktır." 

''MUHAFAZAKAR NANKÖRLÜK SERGİLİYOR''

Temel Karamollaoğlu'nun Ayasofya açıklaması büyük tepki çekerken ünlü tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk'deki köşesinde bu konuyu kaleme aldı. Murat Bardakçı, Karamollaoğlu'nun zaten ibadete açılan ve mâbedinin turistler tarafından rahatça gezilebildiği Ayasofya için yaptığı açıklamalara tepki gösterirken şu ifadeleri kullandı;

"Siyasî hayatları boyunca daima muhafazakâr çizgide bulunan ama sonradan Altılı Masa’yı teşkil edip yıllarca veryansın ettikleri CHP’nin şimdiki liderini cumhurbaşkanı yapma çabasına girişen liderlerden üçü, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan şimdi işte böyle davranıyorlar... Meselâ, Ayasofya zaten ibadete açılmışken ve mâbedi turistler de serbestçe gezebilirlerken Temel Bey’in “İktidara geldiğimizde, Ayasofya gerçek mânâda açılmış olacak, kendi ruhuna kavuşacaktır. Bazı bölümleri turistlere açılabilir” meâlindeki sözleri ile Ayasofya’nın bir başka muhafazakâr yönetim tarafından ibadete açılmış olmasını görmezlikten geliyor, yani muhafazakâr bir nankörlük sergiliyor!"

"TÜRK SAĞININ HAYALLERİ AK PARTİ DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİ''

"Türk sağının, 1930’lu senelerden bu yana bazı hayalleri vardı" ifadelerini kullanan Murat Bardakçı, yazısına şu şekilde devam etti; "Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması. Taksim’e cami inşası. Resmî dairelerde türbanın serbest bırakılması, sakallı erkeklerin işlerine serbestçe gidebilmeleri. İmam Hatip mezunlarının askerî okullara alınmaları. Cuma namazını kılan memurlar için mesai saatlerinde ayarlama yapılması. Müftülere dinî nikâh kıyma yetkisinin verilmesi. Türkiye neredeyse altı asırdan, yani Fatih Sultan Mehmed zamanından bu yana ilk defa kendi silâhını kendisi yapmaya başladı. İmal ettiğimiz SİHA’lar savaş konseptini değiştirirken kendi tankımızı bile kendimiz imal etmeye giriştik. Türk sağının hayalleri AK Parti döneminde gerçekleşti."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!