Muhalefet de 'başkanlık' demeye başladı! Anketten çıkan şok gerçek...

CHP liderliğindeki Millet İttifakı, krizlerle hatırlanan 'parlamenter sistem'e dönüş çağrıları yapıyor ama kamuoyu anketleri muhalefet tabanının da 'başkanlık sistemi'ne desteğini ortaya koyuyor.

Gündem 11.01.2022, 11:56
Muhalefet de 'başkanlık' demeye başladı! Anketten çıkan şok gerçek...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere Millet İttifakı'nın tüm bileşenleri Türkiye'nin 'başkanlık sistemi'nden 'parlamenter sistem'e dönmesi gerektiği fikrini savunuyor. Ancak kamuoyu araştırmaları, özellikle pandemi gibi kriz dönemlerinde hızlı kararlar alınmasını sağlayan başkanlık sistemini muhalefet tabanının bile benimsemeye başladığını ortaya koydu. 

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, başkanlık sistemi konusunda Kadir Has Üniversitesi'nin her yıl düzenli olarak yaptığı araştırmaların sonuçlarını köşesinde paylaştı. Anket sonuçlarına göre muhalefet tabanının yaklaşık 3'te 1'i, başkanlık sisteminin Türkiye için uygun olduğunu düşünüyor. Sonuçlara Cumhur İttifakı tabanı da dahil edildiğinde Türkiye'de seçmenin yüzde 54'ü başkanlık sistemini destekliyor. İşte Selvi'nin o yazısından satır başları...

VATANDAŞ O KRİZLERİ UNUTMADI

Muhalefet 2023 seçim stratejisini parlamenter sisteme dönüş üzerine kurdu ama sistem konusu seçmende heyecan uyandırmıyor. Onlara üzülecekleri bir haberim olacak. Başkanlık Sistemi’ne olan destek artıyor. İlk başlarda sisteme olan destek yüzde 30’lardayken şimdi yüzde 54’e kadar çıktı. İlginç olanı, Başkanlık Sistemi’ne savaş açan CHP, İYİ Parti ve HDP tabanının yüzde 25’i Başkanlık Sistemi’ni destekliyor. Muhalefet, eski sistemi allayıp pullayıp yeni diye satmaya çalışıyor ama bu millet parlamenter sistem döneminde yaşanan krizleri unutmadı. Cumhurbaşkanlığı uğruna yapılan darbeleri, yıkılan hükümetleri, asılan gençleri, askeri vesayeti, kapatılan partileri, yoklukları, kıtlıkları, koalisyon hükümetlerini, Güneş Motel olaylarını, başörtüsü yasağını unutmadı.

2017-2021 ARASI TÜM VERİLER

Kadir Has Üniversitesi'nin her yıl düzenli olarak yaptığı araştırma bunu ortaya koyuyor. Prof. Dr. Mustafa Aydın'ın koordinasyonunda 23 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında 1000 kişi üzerinde yapılan araştırma ilginç sonuçlar içeriyor.

Araştırmayı yıllarına göre paylaşıyorum. 

2017

AK Parti - 44.6  
CHP - 19.9    
MHP - 20.0  
HDP - 8.3   

2018 

AK Parti - 63.3  
CHP - 35.9 
MHP - 49.5 
HDP - 20.0

2019 

Bu kez İYİ Parti de araştırmada yer alıyor.       

AK Parti - 60.6 
CHP - 28.1 
MHP - 44.3 
HDP - 31.7   
İYİ Parti - 31.4.

Dikkatinizi çekiyor mu?

Başkanlık Sistemi ile yönetildikçe, muhalefet partilerinin tabanında sisteme destek artıyor.

2020 

AK Parti - 81.09 
CHP - 22.3 
MHP - 74.5  
HDP - 35.6  
İYİ Parti - 37.6.

Dikkat ettiniz mi, pandemi sürecinde sisteme olan destek artıyor.

Çünkü millet, kriz dönemlerinde başında güçlü bir devlet, dinamik bir kriz yönetimi istiyor. Allah korusun, bu krize şehir hastanelerine karşı çıkan muhalefetin işbaşında olduğu koalisyon döneminde yakalansaydık halimiz dumandı.

2021 

AK Parti - 87.9 
CHP - 24.6  
MHP - 87.8   
HDP - 26.8   
İYİ Parti - 26.4

Muhalefetin Anayasa'yı değiştirip parlamanter sisteme geçmesi için, oylarını yüzde 45-63 arttırması gerekiyor. CHP oylarını yüzde 25.7'nin üstüne çıkarmayı başaramıyor ama sistemi değiştirmeyi vaat ediyor. Muhalefet, millete hayal satmanın yerine kendi tabanını da başkanlık sistemine kaptırıyor. Ona baksa daha yararlı olur. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!