Yandex Metrica

MSB paylaştı: Atatürk'ün orijinal imzasının bilinen imzasından farklı olduğu ortaya çıktı

MSB paylaştı: Atatürk'ün orijinal imzasının bilinen imzasından farklı olduğu ortaya çıktı

Mustafa Kemal Atatürk'ün imzası dünyanın en fazla bilinen, en fazla kullanılan imzalarından biri. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan paylaşıma göre; Atatürk'ün imzasının pek çok yerde orjinalinden farklı kullanıldığı ortaya çıktı.   

Gündem

13.06.2024, 17:25

Atatürk'ün imzası otomobillerin camlarında, rozetlerde, flamalarda, posterlerde, pek çok hediyelik eşyada, hatta dövme olarak bedenlerde gördüğümüz belki de dünyanın en fazla kullanılan imzası. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasının pek çok yerde orjinalinden farklı kullanıldığı ortaya çıktı.

15 Temmuz destanı Londra sokaklarında! LED ekranlı araçlar şehri dolaştı 15 Temmuz destanı Londra sokaklarında! LED ekranlı araçlar şehri dolaştı Haberi Görüntüle

MSB ORJİNAL İMZAYI PAYLAŞTI

Milli Savunma Bakanlığı Atatürk'ün soyadı kanunundan sonra atmaya başladığı orjinal imzasını paylaştı. İmzanın, çok kullanılan imzadan farklı olduğu görülüyor.

Son dakika... AFAD duyurdu: Malatya'da gece yarısı korkutan deprem Son dakika... AFAD duyurdu: Malatya'da gece yarısı korkutan deprem Haberi Görüntüle

ORJİNAL VE SIKLIKLA KULLANILAN İMZA ARASINDAKİ FARK 

Orjinal imzada sondaki "K" harfinin sağa kavisye aşağıya doğru uzuyor, sıklıkla kullanılan hatalı imzada ise bu kavisin "Atatürk" ifadesinin altına doğru uzandığı görülüyor.

Arşiv ve Askeri Tarih Daire Başkanlığı Atatürk'ün 1915'te Anafartalar Grup Komutanıyken, 1919'da Temsil Heyeti Başkanıyken kullandığı imzalarla, Sakarya Meydan Muharebesi ile Büyük Taarruz sonrasında kullandığı imzaları da paylaştı.

Ayrıca 1928'de harf inkılabından sonra henüz "Atatürk" soyadını almadığı dönemde kullandığı Türk alfabesiyle ilk imzası da paylaşıldı.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

1

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading