banner2

MSB duyurdu! Türk askerine Kosova'da görev

Son dakika haberleri... Mehmetçik, NATO'nun talebi üzerine "ihtiyat birliği" olarak Kosova'ya gidiyor. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kosova'da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı tarafından yapılan talebe istinaden ihtiyat birliği olarak 65'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza bağlı bir komando taburu görevlendirilmiştir. Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran'a kadar Kosova'da bulunan Sultan Murat Kışlası'na intikali için gerekli hazırlıklara başlanmıştır" denildi.

Gündem 03.06.2023, 12:18 03.06.2023, 12:40
Abone ol
MSB duyurdu! Türk askerine Kosova'da görev

Kosova’da son birkaç gündür belediye seçimlerine tepki gösteren Sırplar, Atlantik kuvvetleriyle mücadele ediyor. NATO bölgede askeri varlığını artıracağını açıkladı.  

Şanlı Türk ordusu, NATO'nun talebi üzerine "ihtiyat birliği" olarak Kosova'ya gidiyor. Mehmetçiğin 5 Haziran'a kadar Kosova'daki Sultan Murat Kışlası'na intikal etmesi için hazırlıklara başlandı. Konuyla ilgili açıklama Milli Savunma Bakanlığı'ndan geldi.

Bakanlıktan, Kosova'da meydana gelen gelişmelere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin BM, NATO, AB ve AGİT görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürdüğü belirtildi.

TARAFLARA İTİDAL ÇAĞRISI

Bu bağlamda Türkiye ile ortak tarihi ve kültürel değerlerin bulunduğu Balkanlar'daki gelişmelerin de yakından takip edildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye, son günlerde dost ve kardeş Kosova'nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara zarar veren olayların diyalog yoluyla çözümü için yapıcı bir tutum sergilemekte ve taraflara itidal çağrısında bulunmaktadır.''

TÜRK ASKERİNE KOSOVA'DA GÖREV

Açıklamanın devamında ''Kosova'da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden daha önce NATO Kosova Gücüne tahsisli olan 65'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Lüleburgaz) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir. Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023'e kadar Kosova'da bulunan Sultan Murat Kışlası'na intikali için gerekli hazırlıklara başlanmıştır." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!