Yandex Metrica

MİT Yunan casusu yakalamıştı! Nasıl bilgi topladığını tek tek anlattı

MİT Yunan casusu yakalamıştı! Nasıl bilgi topladığını tek tek anlattı

MİT tarafından yapılan takibin ardından Türkiye'ye yönelik casusluk faaliyeti yapan ve Suriye ile Yunanistan vatandaşı Mohammed Amar Ampara'nın ifadesi ortaya çıktı. Etkin pişmanlık yasasından faydalanmak isteyen casus ihanetlerini aşama aşama anlattı.

Gündem

23.01.2024, 19:28

MİT, Yunanistan'da yaşayan ve Türkiye'ye iş adamı rolüyle gelen Mohammed Amar Ampara'nın Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) ile ilişki içinde olduğu ve Yunan istihbaraçıların verdiği cep telefonu ve mail adresini kullandığını tespit etti. 

Yunan casusun eşi Randa Ampara'nın çocukları savaşa hazırlamak amacı ile kurulanm DEAŞ okullarının 'Rakka Eğitim Sorumlusu' olduğu ve 2017 yılında yapılan saldırıda öldüğü belirlendi. 

Ampara'nın EYP adına faaliyet yürüttüğü ve 2014 yılından beri Suriye'ye yasa dışı olarak Türkiye üzerinden seyahatler gerçekleştirdiği tespit edilerek takibe alındı. 

Bakan Tunç'tan çarpıcı açıklamalar! FETÖ elebaşının iadesi için dikkat çeken detay Bakan Tunç'tan çarpıcı açıklamalar! FETÖ elebaşının iadesi için dikkat çeken... Haberi Görüntüle

MİT GAZİANTEP'TE YAKALADI 

Yunan casus MİT tarafından uzun süre takibe alındı. En sonunda yakalanan Ampara, Gaziantep Terörle Mücadele Şubesinde ifadesi alındıktan sonra adliyeye sevk edildi. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Devletin Güvenliği, siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri paylaşma, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme" suçundan hakkında işlem yapıldıktan sonra nöbetçi mahkemeye sevk edilen zanlı tutuklandı.

30 yaşından büyüklere öğrenci indirimi kalktı mı? İstanbulkart öğrenci indirimi 30 yaşında öğrenciler için bitti mi? 30 yaşından büyüklere öğrenci indirimi kalktı mı? İstanbulkart öğrenci indirimi... Haberi Görüntüle

MERSİN'DE YAŞAYAN SURİYELİLERİN BİLGİLERİNİ GÖNDERDİ 

Etkin pişmanlıktan faydalanmak isteyen Ampara, eşini ziyaret amacıyla 2014-2017 döneminde 10 kez DEAŞ kontrolündeki Rakka bölgesine gittiği, ziyaretlerini EYP'nin yönlendirmesi ve bilgisi dahilinde yaptığını kabul etti. Ampara'nın Türkiye seyahatlerinde, 2014-2022 arasında Gaziantep'teki otellerde konakladığı, bu seyahatleri de Yunan istihbarat servisi elemanlarının talimatı doğrultusunda gerçekleştirdiği belirlendi. Rakka seyahatleri dönüşünde Türkiye'nin sınır güvenliğini ilgilendiren bilgileri ve müşahedelerini Yunan istihbaratçılarla paylaşan Ampara'nın ayrıca Yunan istihbarat mensuplarının talimatlarına istinaden Mersin'de yerleşik Suriyeli kişilere ilişkin tahkikat yaptığı, Mersin'de bulunan bir kişinin de adres bilgilerini Yunan istihbarat mensuplarına gönderdiği ortaya çıktı.

Casusun EYP bilgisi dahilinde DEAŞ mensuplarına yapılacak para havalelerinin ulaştırılmasını sağladığı, bu kapsamda eşi Randa'nın talebi üzerine Rakka'da faaliyet gösteren DEAŞ mensubu Şeyh Yassin'in Fas'ta yaşayan eşine para gönderdiği tespit edildi. 

3 ilde orman yangını: Alevler her yeri sardı havadan ve karadan müdahale başlatıldı 3 ilde orman yangını: Alevler her yeri sardı havadan ve... Haberi Görüntüle

ÜSTÜNDEN 10 BİN EURO ÇIKTI

Diğer yandan casusun 2020 yılında Yunan istihbaratçılarının talebi kapsamında FETÖ/ PDY ile iltisaklı Gıda İhtisas Sanayici ve İş Adamları Demeği Yönetim Kurulu eski yedek üyesi Yunanistan'da mukim işadamı Bilal A.'ya ait ilişkin tahkikat yaptığı tespit edildi. MİT operasyonuyla yakalanan Ampara'nın üzerinden ise 10 bin Euro ele geçirildi.

2001 yılında YUnan vatandaşlığını alan Ampara, 2014 yılına kadar Atina'da yaşadıklarını 2014 yılında eşinin kendisinden habersiz bir şekilde DEAŞ'a katılmak üzere Suriye'ye kaçtığını anlattı. 

Ampara eşini geri getirmek için Suriye'ye gittiğini dönüşte de Atina havalimanında Yunan Polisi tarafından bir odaya götürülerek Yunan İstihbaratından olan Kriaki isim kadın ile Nicos isimli erkeğin odaya geldiğini buradan itibaren Yunan İstihbaratıyla teması olduğunu söyledi.

The Boys 4. sezon 9. bölüm ne zaman? The Boys 4. sezon bitti mi? The Boys 4. sezon 9. bölüm ne zaman? The Boys... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'NİN SINIR GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİ TAŞIDI 

Yunan istihbarat mensuplarıyla yaptığı görüşmelerin detaylarını da anlatan casus, "Yunan istihbaratçılar, Türkiye sınırlarında çok sayıda polislerin olup olmadığını, güvenlik kameraların bulunup bulunmadığını, köpeklerin sınır kapılarında aramalarda bulunup bulunmadığını sordular ve hatta bundan sonraki tüm görüşmelerimizde bu soruyu sürekli bana soruyorlardı. Türkiye'nin sınır güvenlik hattında alınan tedbirleri detayları ile öğrenmek istiyorlardı. Suriye ülkesinden Türkiye Ülkesine kaçak olarak girenlere Türkiye güvenlik güçlerinin zor kullanıp kullanmadıklarını da soruyorlardı. Bende Yunan İstihbaratına Türkiye sınırındaki ışıklandırma, güvenlik önlemleri, konrtol noktaları, devriye sayıları, illegal geçiş noktaları, kontrollerin artırıldığı dönemler hakkında bildiklerimi anlatıyordum" dedi.

İletişim Başkanlığı duyurdu: 'Azerbaycan'ın Sırları' kitabı yayında İletişim Başkanlığı duyurdu: 'Azerbaycan'ın Sırları' kitabı yayında Haberi Görüntüle

TELEFONLA SÜREKLİ BİLGİ AKTARDI 

Ampara ifadesinde "bana hattı ile birlikte tuşlu küçük ve yeni bir telefon vererek benle iletişime geçecekleri zaman bu telefonu kullanmam gerektiğini söylediler. Bu esnada Kriaki kendi telefonumu alarak kendi numarasını Kriakos erkek ismi ile kaydetti. Daha sonra Nicos benim kullandığım telefonu alarak kendisini Sofia kadın ismi ile kayıt etti ve ben buradan ayrıldım. Ben Kriaki ve Nicos'a Yunanistan'da il değiştirsem veya bir yere gidecek olsam sürekli arar bilgi verirdim. Nicos ve Kriaki Rakka'daki son durum ve eşimin şifresini bildiği evimde kullandığım internetin Wifi şifresini öğrenmemi benden istemişlerdi. Bende eşimin Yunanistan İstihbaratı için çalıştığımı öğrenmesinden ve benim casus olduğumu bileceği için çok fazla soru sormadım.

Emekli maaş zammı bu akşam belli olacak mı? En düşük emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaş zammı bu akşam belli olacak mı? En düşük... Haberi Görüntüle

DEAŞ HÜCRELERİ İLE İLGİLİ BİLGİ TOPLADILAR 

Ampara'nın 2014-2016 yılları arasında 11 kere Yunanistan-Türkiye, Suriye ve Suriye-Türkiye-Yunanistan güzergahında giriş-çıkış yaptığı, Atina'ya döndüğünde ise Yunan istihbaratçılara bilgi verdiği ortaya çıktı. Yunan İstihbaratçıları'nın kendisinden Mersin'de DEAŞ'a müzahir Anas S. hakkında araştırma yapmasını istediğini, bağlantılı olduğu DEAŞ mensuplarının güncel durumlarını öğrenmemi istediğini belirten zanlı, "bende bunun üzerine Atinadan Mersin iline geldim.

9 Temmuz öğretmen Haziran ek ders ücreti yattı mı? Haziran ek ders ücreti bugün yatar mı? 9 Temmuz öğretmen Haziran ek ders ücreti yattı mı? Haziran... Haberi Görüntüle

YUNAN İSTİHBARATI FETÖCÜLERİ BÜNYESİNDE BARINDIRIYORMUŞ 

Mersin'deki Anas S.'nin açmış olduğu spor salonunun adresini ve koordinatını Yunan İstihbaratçılarına gönderdim, ayrıca Yunan İstihbaratçıları Mersin limanında gemi lojistik firmasının sahibini bana sordular bende Suriye uyruklu Ali D.'nin bilgilerini ve numarasını istihbaratçılarla paylaştım. Bunun dışında 2020 yılı içerisinde Yunan İstihbaratçıları bana benimle beraber Yunanistan'da namaz kılan kişileri sorduklarında, bende benim ile birlikte Yunanistan'da namaz kılan ve işadamı olan aynı zamanda FETÖ mensubu Erdoğan muhalifi olduğunu bildiğim Bilal A.'nın ismini söyledim. Daha sonra da bu şahıs hakkında kendilerine detaylı bilgiler verdim ve bu şahsın kendilerine Türkiye aleyhinde yarayabileceğini söyledim" dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading