banner2

MİT'ten dev operasyon! İranlı muhalifi kaçırmak isteyen ekip yakalandı

MİT ve İstanbul İstihbarat Şubesi İranlı bir muhalifi kaçırmak isteyen, İran İstihbaratı bağlantılı 17 kişiyi gözaltına aldı. Kaçırma girişiminde Anadolu Adliyesi'nde çalışan bir savcı, emekli bir astsubay olduğu öğrenildi.

Gündem 09.02.2022, 17:54
Abone ol
MİT'ten dev operasyon! İranlı muhalifi kaçırmak isteyen ekip  yakalandı

Oda TV'den Toygun Atilla'nın haberine göre, Şah Nem, İran devletine muhalif ve uzun süredir Türkiye'de, Zonguldak'ta yaşıyordu.

İran İstihbaratının uzun zamandır hedefindeydi. Ali Ghahramanhajıabad, İran İstihbaratı tarafından, bu kaçırma organizasyonunu planlaması için görevlendirildi. İranlı İstihbaratçı Türkiye'de bu işi gerçekleştirecek elemanları belirleyecekti.  

CASUSLUK PLANI

Türkiye'ye geldi, organizasyonu yaptı, ülkesine döndü.

Tuzla'da savunma şirketi By Sağlam firmasında çalışan İranlı Morteza Soltan Sanjali bu operasyonun en önemli halkalarından biriydi.

Çünkü, Operasyonda adam temini, seçimi, planlayıcısı olarak savunma şirketinin sahibi İhsan Sağlam belirlenmişti.

İhsan Sağlam'ın hem TSK'da hem de MSB içinde güçlü bağlantıları vardı.

KİMLERLE ANLAŞTILAR

İhsan Sağlam kaçırma operasyonu için TSK'dan emekli subay ve astsubay rütbesinde elemanlar ile anlaştı. Hatta ekibin içinde Çinli eski bir subay bile vardı.

Ancak bu grubun çok önemli bir halkası daha vardı. O da Kartal Anadolu Adliyesi'nde görevli savcı Davut Yılmaz.

Savcı da adliyedeki bağlantıları sayesinde olası ters bir durumda devreye girecekti. Ancak baştan sonra kaçırma faaliyetindeki ekibin içindeydi.

30 Ocak günü Morteza Soltan Sanjali tek başına Zonguldak'a gitmek üzere yola çıktı. Kaçırılacak olan İranlı Şah Nem'di ile ilgili son fizibilite çalışmaları yapacaktı.

ANBEAN TAKİP

Zonguldak yolunda olduğu sırada İran İstihbaratı Morteza Soltan Sanjali ile irtibata geçti. Kendisinin ve ekibin hedefte olduğu takip olduğu söylendi. Operasyon iptal edilmeliydi.

Gelen bu bilgi üzerine Morteza Soltan Sanjali derhal İstanbul'a geri dönmek üzere yola çıktı.

Ancak Milli İstihbarat Teşkilatı ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü anbean takipteydi.

Morteza Soltan Sanjali gözaltına alındı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulandı.

Sıra ekibin diğer elemanlarındaydı. Eş zamanlı operasyonla 17 kişi gözaltına alındı. Bunların arasında By Sağlam Savunma Şirketinin sahibi İhsan Sağlam emekli albay Kamil Taşçı ve emekli astsubaylar da vardı.

SAVCI HSK'YA BİLDİRİLDİ

İstanbul Anadolu Adliyesi'nde görevli savcı Davut Yılmaz ile ilgili olarak ise HSK'ya bildirildi.

Davut Yılmaz'ın korona tedavisi gördüğünden dolayı hakkında şu anda bir işlem yapılmadı. Evi gözetim altına alındı.

Siyasal casusluk suçlaması ile gözaltına alınan ve sorgulanan 17 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul Çağlayan Adliyesi'ne gönderildi.

NELER SATIYOR

İhsan Sağlam'ın sahibi olduğu By Sağlam Savunma sanayi şirketinin Ürdün, Macaristan, Pakistan,  Kongo ve Kuveyt'te de şubeleri bulunuyor.

Şirket, AN-12,  ILYUSHIN 76 ve AN-124-100 marka Rus uçakları satıyor. Şirketin internet sitesinde ise, Metal Kapı Dedektörleri, Kargo ve Konteyner Tarama Sistemleri, İnsansız Hava Aracı (Drone), Bagaj ve Paket Tarama Cihazları, Araç Tarama Sistemleri, Patlayıcı ve İz Dedektörleri, Kargo Uçağı, Omega Arms, Askeri Üniformalar satıldığı bilgisine yer veriliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!