Yandex Metrica

MİT Sincar'da affetmedi: Araçtan yaralı kurtulan teröristin sığındığı bina yerlebir edildi

MİT Sincar'da affetmedi: Araçtan yaralı kurtulan teröristin sığındığı bina yerlebir edildi

Sincar'da MİT-TSK ortaklığındaki operasyonun ayrıntıları nefes kesiyor. PKK elebaşlarını taşıyan araç SİHA'larca vuruldu. Yaralı kurtulan Mazlum Roj takip edildi. Tedavi için sığındığı binayı bu kez F-16'lar yerlebir etti.

Gündem

07.03.2024, 15:21

Musul yakınındaki Başika Üssü'ne yönelik terör saldırılarının planlayıcılarından Said Hasan, dün MİT-TSK ortak operasyonuyla öldürüldü. Aynı zamanda PKK'nın Sincar kolu YBŞ elebaşı olan ve Haşdi Şabi içerisinde de faaliyet gösteren Hasan'a yönelik nefes kesen operasyonun yeni ayrıntıları ortaya çıktı. 

Alınan bilgilere göre Said Hasan, beraberinde yeğeni/koruması İsa Xwededa ve 3 PKK'lı ile birlikte Irak Başbakanı Mustafa Kazımî ile görüşmeye gitmek üzere araçla Sincar'dan ayrıldı. Hasan ve yanındakiler bu sırada MİT'in anlık takibindeydi. Sahadan gelen istihbarat bilgileriyle doğrulanmış hedef, MİT tarafından verilen koordinatla Türk SİHA'larınca vuruldu. Teröristlerin bindiği araçta büyük hasar oluştu. 

Said Hasan ve yeğeni İsa Xwededa patlama anında öldü. Ancak araçta henüz ölmeyen bir terörist vardı. Bu isim, sözde 'PKK Genelkurmayı' olarak bilinen HPG'nin Sincar sorumlusu 'Mazlum Roj' kod adlı teröristten başkası değildi. Roj, bombanın isabet etmesiyle yanmaya başlayan araçtan dışarı çıktı. Bu sırada SİHA'lar olanları gökyüzünden anbean izliyordu. 

Olay yerine ulaşan bir PKK'lı grubu, Mazlum Roj'u aracın yanından yaralı halde uzaklaştırdı. Roj'un acil tedavi altına alınması gerekiyordu. Terör örgütünün Sincar dağı yakınlarındaki Skiniye köyünde klinik olarak kullandığı bir bina vardı. Roj, bir araca bindirilerek o binaya götürüldü. Bu sırada teröristlerin takipten kurtulmak için farklı araçlarla hedef şaşırtma taktikleri işe yaramadı. Çünkü MİT'e sahadan da anlık bilgi gidiyordu. 

Sincar'da TSK operasyonuyla öldürülen Mazlum Roj kod adlı teröristin fotoğraftaki kişi olduğu ve şahsın, 2007'de 12 askerin şehit düştüğü, 8'inin de kaçırıldığı Dağlıca Karakolu'na yönelik saldırının planlayıcıları arasında bulunduğu iddia ediliyor.  

Skiniye köyünde tedavi altına alınan PKK/HPG elebaşı Mazlum Roj, tam kurtulduğuna sevinirken ikinci operasyon şoku yaşandı. MİT, grubu adım adım izlemiş ve sığındıkları adres tespit edilmişti. Peş peşe havalanan F-16'lar, içerisinde en az 10 PKK'lı ile Mazlum Roj'un bulunduğu binayı ağır MK-82 bombalarıyla vurdu. Bina saniyeler içinde yerlebir olmuştu. Takip edilip vurulan araçtan yaralı kurtulduğunu sanan Mazlum Roj'un duyduğu son ses, muhtemelen Türk jetlerinin gürültüsü oldu. 

Aynı gün içerisinde 'iki kelle alarak' PKK'nın Sincar yapılanmasına büyük darbe vuran güvenlik güçlerinin başarısı, tabii ki yurtiçinde yankı buldu. Örgütün siyasi uzantısı harekete geçerek Türk ordusunun Sincar'da 'sivilleri ve çocukları vurduğunu' iddia etti. Örgüte yönelik her operasyonda alışılagelmiş yaygaraya başvuran HDP'liler, F-16'ların Sincar'da hastane vurmaktan çekinmediği, bunun ise savaş suçu anlamına geldiği söylemleriyle kamuoyu oluşturmaya çalıştı. 

Bu sırada Sincar ve çevresinde de hareketli saatler yaşanıyordu. Terör örgütü PKK/YBŞ, ilçede başta Ezidiler olmak üzere yüzlerce kişiyi sorgudan geçirdi; MİT'e sahadan bilgi aktaranları tespit etmeye çalıştı. Örgüte bağlı yayın organları ise Said Hasan'ın parçalanmış bedeni tabuta konulduğu sırada, karşı propaganda yapmak için Ezidi kadınların ağzından Türkiye'yi eleştiren cümleler almakla meşguldü. 

Güvenlik güçlerinin yakında, bu muhteşem operasyonun detaylarını kamuoyuyla paylaşması ve sıkı bir takibin ardından öldürülen Mazlum Roj'un gerçek kimliğini açıklaması bekleniyor. 


Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading