banner2

MİT, İran ajanlarını kımıldayamaz hale getirdi! Operasyon üstüne operasyon...

Milli İstihbarat Teşkilatı Türkiye'deki İran ajanlarına göz açtırmıyor. Türkiye'de yaşayan eski askerleri kaçırmak için hücreler kurup yüz binlerce dolar harcayan Tahran'ın planları, MİT'in dikkati sayesinde akim kaldı. Ekim ayından beri İranlı hücrelere yönelik 3 büyük operasyon gerçekleşti.

Gündem 11.02.2022, 19:56
Abone ol

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Türkiye'deki İran ajanlarına göz açtırmıyor. Tahran yönetiminin çeşitli amaçlarla gönderdiği çok sayıda ajan grubu, Türk istihbaratının ardı ardına yaptığı operasyonlarıyla deşifre edildi. 

Türkiye'de yaşayan İranlı eski pilot M.A.'yı kaçırmak üzere Van'da harekete geçen 8 kişilik grubu geçtiğimiz ekim ayında çökerten MİT, birkaç hafta önce de Yahudi asıllı Türk vatandaşı işadamı Yair Geller'i öldürmeyi planlayan 2'si İranlı 9 kişilik bir grubu gözaltına alarak etkisiz hale getirmişti.

Üçüncü operasyon, Türkiye'de ikamet eden eski İran Deniz Kuvvetleri mensubu M.R.'yi kaçırmak isteyen ekibe yönelik gerçekleşti. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, By Sağlam isimli savunma şirketinin sahibi İhsan Sağlam ile yanında çalıştırdığı İran vatandaşı Morteza Soltan Sanjari'nin İranlı muhalifleri Türkiye’den kaçırma arayışında oldukları belirlendi. Sağlam ve Sanjari'nin İran istihbaratı adına faaliyet gösteren Seyedmehdi Hosseini ve Ali Ghahramanihajiabad'dan talimat aldığı tespiti yapıldı.

TAHRAN'DAN 150 BİN DOLAR GELDİ

İranlı muhaliflerin kaçırılması için Sağlam ve ekibine aralıklarla 150 bin dolar ödendiği, kaçırılması planlanan diğer isimler için ise İran istihbaratı yetkililerince ayrıca ödeme yapılacağı vaadinde bulunulduğu öğrenildi.

Yapılan istihbari çalışmalar sonucu planın, İran istihbaratının kaçırılmasını istediği kişilerin isimlerini Sağlam ve Sanjari’ye iletmesi ile başladığı, sonraki aşamada yer tespiti yapıldığı, kaçırılacak İranlıların yaşadıkları bölgeyi bulan Sağlam ve Sanjari’nin bu kişilerle tanışarak güvenlerini kazandığı belirlendi.

İŞKENCEYLE KONUŞTURUP YER TESPİTİ YAPMIŞLAR

İran istihbaratının kaçırılması için verdiği isimlerden birinin İran Nizami Ordusu'nda görev yapmış Albay Yaghoub Hafız olduğu, Sağlam’ın, Denizli’de yaşayan muhalif isme ulaşmak için Hafız’ı Türkiye’ye getiren kaçakçıyı işkenceyle konuşturduğu ortaya çıktı.

Sanjari ve Sağlam’ın, tanıştıkları Hafız’a, güvenini kazanmak için İran istihbaratının peşinde olduğunu söyleyerek isterse ailesi ile başka bir ülkeye kaçırma vaadinde bulundukları, buna inanan Hafız ve ailesinin, Irak üzerinden başka bir ülkeye kaçacaklarını düşünürken 17 Şubat 2019’da kaçakçılar tarafından İranlı istihbaratçılara teslim edildiği tespit edildi.

'O ADAMI GETİRENE 1 MİLYON DOLAR'

İran istihbaratına çalışan Seyedmehdi Hosseini’nin, Morteza Soltan Sanjari ve İhsan Sağlam’a 1 milyon dolar karşılığında İran Deniz Kuvvetlerinde görev yaparken Türkiye’ye kaçan M.R’nin İran’a getirilmesi talimatını da verdiği öğrenildi.

Elde edilen bilgilere göre 2019 yılı ekim ayında, Yalova’da bir restoranda çalıştığı tespit edilen M.R. ile yakınlaşması için İhsan Sağlam ve Sanjari’nin ekibinden Hakan Sağlam görevlendirildi. Aynı restoranda çalışmaya başlayan Hakan Sağlam, samimi olduğu M.R ile İhsan Sağlam ve Sanjari’yi tanıştırdı. 

İkili, M.R’ye ABD’ye kaçak gidebilmesi için yardım edeceklerini söyledi. Ancak plan, İran istihbaratının M.R’yi İran’a getirmesi için görevlendirdiği bir başka isim olan emekli TSK mensubu Hüdaiverdi Çıtak’ın devreye girmesi ve M.R’nin şüphelenmesi ile bozuldu.

2'Sİ İRANLI 14 KİŞİ TUTUKLANDI

İran istihbaratına çalışan Ali Ghahramanihajiabad, geçen yıl ekim ayında İhsan Sağlam’dan Türkiye’ye kaçan İranlı S.G.’nin ülkeye getirilmesini istedi.

Sanjari ve kız arkadaşı Behnaz Ebrahimihajisarayi’nin, S.G.’nin Zonguldak’taki adresini tespit etmesinin ardından İhsan Sağlam ve eski TSK mensubu Kamil Taşçı devreye girdi. MİT, kaçırma planını deşifre ederek bilgileri İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ile paylaştı.

MİT ve İstanbul TEM ekiplerinin koordineli çalışması ile iki İran vatandaşı ve 12 Türk vatandaşı gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında İran uyruklu 3 kişi hakkında arama kararı çıkarıldı. 14 kişi, 9 Şubat’ta çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!