banner2

Milyonlarca sürücüye af! Para cezaları da iptal olacak mı? Uzmanlar açıkladı

2 buçuk milyon sürücünün ceza puanı silinecek olması ve bu sebepten ötürü geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesi gerçekleştirilecek. Milyonlarca sürücüye af geliyor. Peki, Para cezaları da iptal olacak mı? Uzmanlar açıkladı. İşte detaylar...

Gündem 24.01.2023, 14:06 24.01.2023, 14:11
Abone ol
Milyonlarca sürücüye af! Para cezaları da iptal olacak mı? Uzmanlar açıkladı

Yaklaşık 2 buçuk milyon sürücünün ceza puanı silinecek ve bu sebepten ötürü geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesi gerçekleşmiş olacak. Peki, pazar cezaları da iptal olacak mı? Avukat Devrim Nur Kayabalı ve Avukat Kerem Olcayto bu sorunun ve daha fazlasının yanıtını verdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yaklaşık 2 buçuk milyon sürücünün ceza puanı silinecek ve bu sebeple geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesi sağlanacak" açıklamasında bulunmuştu. Bu bağlamda, 10 bine yakın ehliyet'in iadesi gerçekleşmiş olacak. 
Avukat Devrim Nur Kayabalı yapmış olduğu konuşması şu şekilde: "Birincisi ölümlü bir kazaya sebebiyet verilmemiş olacak. Drift gibi bir uygulamadan ceza almamış olacak. Alkol ve uyuşturucu nedeniyle ehliyetine el konulmamış olacak.' dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti, 'Bu kapsam dışında kalanların ehliyetleri iade edilecek. 2.5 milyon kişinin ceza puanı silinecek diye bir açıklamada bulunmuştu.

CEZALAR NE ZAMAN SİLİNMEYE BAŞLAR?

Suç tarihi itibarıyla başlar. Yani sürücü bireysel olarak değerlendirilir. Suça karıştığı tarihten itibaren başlar. 1 yıllık süreyi doldurduğunda geriye yönelik olarak bakılır. Ceza puanlarındaki oynama tespit edilir. Suç bazına ve kişi bazına göre bakılır.

SÜRÜCÜLER CEZA PUANLARINI NASIL ÖĞRENİR?

E-Devlet'ten öğrenirler, evlerine tebligat yapılıyor. Trafik Şube Müdürlüğü’nden öğrenirler. Talepleri doğrultusunda bu gibi amirliklerden sorgulama yapabilirler.

PARA CEZALARI DA İPTAL OLACAK MI?

Avukat Kerem Olcayto yaptığı konuşma şu şekilde: "Bu yasalaşıp çıktığı tarih itibarıyla geriye dönük ehliyet cezası, para cezası, ehliyetin komple alınması yasalaştıktan itibaren o anki tarihe kadar olanların hepsi silinmiş olacaktır.
Yasalar çıkarıldığında yürürlük tarihi Resmi Gazete’de yayımlanma tarihidir. İçeriğinde detayı yazılır. Çıktığı tarihten geriye dönük olarak hepsini kapsayacaktır.
Şimdiye kadar bu tarz para cezalarında faizler siliniyordu. Şimdiye kadarki uygulama gibi olursa faizlerin yüzde 80 civarında silinir. Yasa yayınlandığında ne kadarlık bir borç silinecek bu görülür.' kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!