Yandex Metrica

Sitede Ara

Milyonlarca çalışan kadını ilgilendiriyor: Doğum iznine kademeli artış gündemde

Milyonlarca çalışan kadını ilgilendiriyor: Doğum iznine kademeli artış gündemde

Türkiye'de düşen doğum istatisklerinin ardından iktidar, doğurganlık oranını artırmayı gündemine aldı. AK Parti MYK'da çiftlerin çocuk sahibi olmaları için gündeme getirilen teşvik önerileri arasında çalışan kadının 8 haftalık doğum izinlerinin uzatılması da yer aldı. Konuyla ilgili 4 bakanlık çalışma başlattı. 

Gündem

31.05.2024, 10:26

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2023 yılı doğum istatistiklerine göre Türkiye’de toplam doğurganlık hızı kayıtlara geçen en düşük seviyeye gerilerken doğurganlık oranı 1,51’e kadar düştü.

Türkiye genelinde düşen doğum istatistikleri AK Parti'yi harekete geçirdi. Geçtiğimiz günlerde toplanan AK Parti'nin MYK toplantısında bu konu masaya yatırıldı.

Başıboş köpekler dehşet saçmaya devam ediyor: Eskişehir'de adeta katliam yaptılar Başıboş köpekler dehşet saçmaya devam ediyor: Eskişehir'de adeta katliam yaptılar Haberi Görüntüle

DOĞUM İZNİNE KADEMELİ ARTIŞ GÜNDEMDE

Söz konusu toplantıda evli çiftlerin çocuk sahibi olmaları için teşvik önerileri gündeme getirildi. Teşvik önerileri arasında çalışan kadınların doğum izinlerinin uzatılması da yer aldı. Evden çalışma modeli de uygulanacak.Konuyla ilgili dört bakanlık çalışmaya başlarken, etki analizi için harekete geçildi.

4 bakanlık yol haritası belirleyecek. Kamu ve özel sektörde doğum izninin uzatılması durumunda oluşacak ilave maliyet hesaplanacak. Bunun yanı sıra ülke genelinde çalışan kadın sayısı, doğum oranı, işten uzak kalma sürelerinin etkilerinin masaya yatırılacak.

2024 ÖTV indirimi gelecek mi? Hibrit araçlarda ÖTV düşecek mi? Hangi model ve markalarda ÖTV yüzde 30'a düşecek? 2024 ÖTV indirimi gelecek mi? Hibrit araçlarda ÖTV düşecek mi?... Haberi Görüntüle

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEDİ?

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, nüfusun yaşlanması riskine dikkati çekmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı;

“TÜİK’in 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir. Buna göre 2001 yılında 2,38 olan doğurganlık hızı 2023 yılında 1,51’e gerilemiştir. Yani nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altındayız. Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir” 

SON DAKİKA! MSB duyurdu: 15 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi! SON DAKİKA! MSB duyurdu: 15 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi! Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DE DOĞUM İZNİ NE KADAR?

Bilindiği üzere ülkemizde özel sektörde çalışan kadın personeller, doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık ücretli doğum iznine çıkma hakkına sahip. Bu süreye, 6 aylık ücretsiz izin eklenebiliyor. Kamuda çalışan kadın memurlar ise 16 haftalık doğum izninden yararlanabiliyor. İkiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde bu süreye 2 haftalık ilave yapılabiliyor.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading