banner2

Millet İttifakı'nda HDP krizi büyüyor: Çokbaşlılığa seçmen sıcak bakmaz

CHP'li Gürsel Tekin'in 'HDP'ye Bakanlık verilebilir' sözüne karşı İP Genel Başkanı Akşener'in 'HDP'nin olduğu masada olmayız' çıkışıyla başlayan HDP kavgası büyürken, konuya ilişkin TRHaber'e önemli açıklamalarda bulunan Siyasetçi ve Akademisyen Ufuk Uras, Millet İttifakı içerisinde diyalog sıkıntısının yaşandığını, İYİ Parti'nin kerhen de olsa HDP'ye destek vermesi gerektiğini aksi halde Millet İttifakı'nın HDP'nin oyları olmadan seçimi kazanmasının mümkün olmadığını aktardı.

Gündem 09.09.2022, 11:38 09.09.2022, 11:38
Abone ol
Millet İttifakı'nda HDP krizi büyüyor: Çokbaşlılığa seçmen sıcak bakmaz

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında seçimi kazanmaları halinde HDP'ye bakanlık verebileceklerini ifade etmiş İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener "HDP'nin olduğu masada olmayız" sözleriyle tepki göstermişti.

'MİLLET İTTİFAKI İÇİNDE DİYALOG SIKINTISI VAR'

6'lı masada yaşanan HDP çatlağı sonrası Millet İttifakı'nın geleceği belirsizliğini korurken konuya ilişkin TRHaber'e açıklamalarda bulunan Siyasetçi ve Akademisyen Ufuk Uras, Gürsel Tekin'in 'HDP'ye bakanlık verebiliriz' sözlerine ilişkin Kılıçdaroğlu'nun Tekin'in sözlerinin doğru olmadığını ifade etmesine karşı İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in 'demek ki CHP böyle bir düşünüyor' gibi bir algı yaratmasının, sık aralıklarla toplanan Mllet İttifakı içinde bir diyalog sıkıntısı olduğunu söyledi.  

'HDP AYRI BİR BİLEŞENLE SEÇİME GİRECEK'

İYİ Parti'nin usülen bir partilinin açıklamalarını yeterli bulması gerektiğini ifade eden Uras, Millet İttifakı içerisinden çıkan bir kişinin seçimi kazanması halinde bunun altılı masadan çıkacağını, HDP'nin ayrı bir bileşenle seçime gireceğini aktardı.

'HDP OYU OLMAZSA MİLLET İTTİFAKI KAZANAMAZ'

İYİ Parti ve MHP arasındaki rekabetin bir aşil topu olarak Millet İttifakı'nın adımlarında sancısını hissettirdiğini söyleyen Uras, İYİ Parti'nin kerhen bir tutum alması gerektiğini aksi halde HDP'nin oyu olmaksızın Millet İttifakı'nın kazanamayacağının aşikar olduğunu söyledi.

'MİLLET İTTİFAKI'NIN ADAYI KILIÇDAROĞLU OLMAZSA ALTILI MASA DAĞILIR'

Millet İttifakı'nın Kemal Kılıçdaroğlu'nu aday göstermesinden başka şansı olmadığını söyleyen Uras, bir başka plan olarak ittifak içerisinde herkesin farklı bir aday çıkarması halinde 'Millet İttifakı neden var' sorularının akla geldiğini ifade etti. Sürecin sancılı olduğunu aktaran Uras, Millet İttifakı'nın adayının Kılıçdaroğlu olmaması halinde İttifakın dağılacağını ve dahi CHP'nin büyük bir krize gireceğini çünkü seçmenin çokbaşlılığı kabul etmeyeceğinin altını çizdi.

'ASGARİ ANLAŞMAZLIK DURUMUNDA SEÇMEN İTTİFAKA DESTEK VERMEZ'

Önceki seçimleri hatırlatarak HDP ve İYİ Parti'nin herhangi bir zeminde uzlaşma imkanının olmadığını ifade eden Uras, Cumhurbaşkanlığı seçimi için HDP'nin desteğini almaya yönelik bir formülasyon bulunmasının gerekli olduğunu ifade etti. Millet İttifakı'nın kümülatif bir sonuç almak istediğini söyleyen Uras, asgari anlaşmazlık durumunda seçmenin ittifaka destek vermeyeceğini söyledi.

BEYZA ÇAKIR / TRHABER 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!