banner2

Miçotakis'in silahı boşa çıktı! Gözler kritik temasta: Yunanistan Erdoğan'ın görüşmesine odaklandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in bugün New York'ta görüşme gerçekleştirecek. İki lider arasında yapılacak görüşme komşuda büyük yankı uyandırdı. Yunan başbakanın görüşme öncesi yaptığı açıklamalara yer veren Yunan gazetesi Miçotakis'in "Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlaşması Yunanistan'la ilişkilerden geçiyor. Bu da elimizdeki başka bir silahtır. Geçmişten gelen sorunlarla uğraşmak zorundayız, bunlar bir gecede çözülmeyecek. Anlaşmadığımız noktalarda medeni bir şekilde anlaşalım. Bu, sahada geniş retoriğe ve gerginliğe yol açmamalı" ifadelerine dikkat çekti. Ancak Miçotakis'in elimizdeki silah dediği 'Türkiye-AB ilişkileri' Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesi yaptığı 'Avrupa Birliği ile yollarımızı ayırabiliriz' açıklaması ile boşa çıktı.

Gündem 20.09.2023, 12:26 20.09.2023, 13:19
Abone ol
Miçotakis'in silahı boşa çıktı! Gözler kritik temasta: Yunanistan Erdoğan'ın görüşmesine odaklandı!

Bu yıl 78'incisi düzenlenen BM Genel Kurulu görüşmelerine katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'deki temaslarına hız kesmeden sürdürüyor. 

ERDOĞAN'IN ABD'DE TEMASLARI SÜRÜYOR 

Dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'u ağrılayan Erdoğan'ın bugün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bir araya gelecek. 

YUNAN MEDYASI: EN KRİTİK TEMAS

Bugün Türkiye saati ile saat 18:00 sularında gerçekleşmesi beklenen görüşme, Yunan medyasında son dönemde Erdoğan ve Miçotakis arasındaki en kritik temas olarak yazıldı. İki liderin ilk olarak 18 Eylül’de bir araya gelmesi planlanıyordu, ancak geçen hafta Yunanistan’da meydana gelen yıkıcı sel felaketinin ardından görüşme ertelenmişti

'BU ELİMİZDEKİ SİLAHTIR' DEMİŞTİ 

To Vima gazetesine konuşan Yunan hükümetinden kaynaklar Türkiye ile her düzeyde iletişim kanallarının yeniden tesis edilmesine büyük önem verildiğini belirterek toplantının ekseninin siyasi diyalog, güven artırıcı tedbirler ve pozitif gündem olacağını ifade etti. Yunan başbakanın görüşme öncesi yaptığı açıklamalara da yer veren gazete Miçotakis'in "Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlaşması Yunanistan'la ilişkilerden geçiyor. Bu da elimizdeki başka bir silahtır. Geçmişten gelen sorunlarla uğraşmak zorundayız, bunlar bir gecede çözülmeyecek. Anlaşmadığımız noktalarda medeni bir şekilde anlaşalım. Bu, sahada geniş retoriğe ve gerginliğe yol açmamalı" ifadelerine dikkat çekti.

ERDOAĞAN SİLAHINI BOŞA ÇIKARDI! 

Ancak Miçotakis'in elimizdeki silah dediği 'Türkiye-AB ilişkileri' Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesi yaptığı 'Avrupa Birliği ile yollarımızı ayırabiliriz' açıklaması ile boşa çıktı.

İKİ LİDERİN VERMEK İSTEDİĞİ MESAJ

İki liderin son bir kaç ay içinde gerçekleşen ikinci temasının Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin ne kadar ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu yazan Liberal.gr ise haberinde şu açıklamalara yer verdi: "Erdoğan-Miçotakis görüşmesinin iki boyutu var ve her ikisi de stratejik. Birincisi sembolik boyut: Yani iki lider her fırsatta, her fırsatta bir araya gelmeye kararlı. İkincisi ise maddi boyut: Liderler başlamak üzere olan sürecin siyasi denetiminin en üst düzeyde olacağı mesajını vermek istiyor. İşler yolunda giderse, bu anlamlı bir müzakere yapılmasını ve Ege'deki iyi havanın korunmasını sağlayacaktır. "

ERDOĞAN GERİ ADIM ATMIYOR

Ethnos gazetesinin "Miçotakis-Erdoğan görüşmesi nereye varabilir: Pozitif gündem ve kırmızı çizgiler" başlıklı haberinde Atina tarafının zamanla oluşan mesafelerin ve nesilden nesile miras kalan sorunların bir anda çözülmeyeceğinin farkında olduğu ifade edildi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs konusunda geri adım atmadığını vurgulayan Ethnos Atina'nın ise Türkiye'nin Batı ile yakınlaşma politikasının devam edip etmeyeceğini beklediğini yazdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!