banner2

Miçotakis'in Avrupa'ya dilendiği mektup ortaya çıktı! 'Yardım edin yoksa yeni Ukrayna oluruz'

Yunanistan'ın Ege'de Türkiye'yi tacizlerinin sebebi Batılı ülkelere gönderilen mektuplar sayesinde ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias imzası ile gönderilen mektuplarda, çarpıtmalara yer verilirken kriz arayışında olan Atina yönetimi, Türkiye'ye karşı destek talebinde bulundu.

Gündem 09.09.2022, 10:31 09.09.2022, 11:38
Abone ol
Miçotakis'in Avrupa'ya dilendiği mektup ortaya çıktı! 'Yardım edin yoksa yeni Ukrayna oluruz'

Ege Denizi'nde Türkiye'ye yönelik tacizlerini yoğunlaştıran son olarak Girit Adası'nda bulununan S-300 sistemini aktifleştirerek Türk F-16'larına radar kilidi atan Yunanistan asıl niyetini Batılı ülkelere gönderdiği mektupla ortaya koydu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a sert uyarısı sonrası olası bir kriz için fırsat kollayan Miçotakis, asılsız iddialarla dolu bir mektup kaleme alarak Batılı ülkelere gönderdi. 

MİÇOTAKİS BİR KEZ DAHA AVRUPA'YA EL AÇTI 

Mektup içeriği Atina'nın Türkiye'yi kışkırtarak, uluslararası düzeyde destek toplamayı hedeflediğini gösteren apaçık bir delil niteliğinde olurken, Polico isimli haber sitesinin haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias imzasıyla gönderilen son mektupta, çarpıtmalara yer verilerek, Türkiye'ye karşı Batılı ülke ve kurumlardan destek talep edilirken, aksi halde Avrupa yeni bir savaşla tehdit edildi.

AVRUPA'YA 'YENİ BİR UKRAYNA OLURUZ' TEHDİDİ 

Yunanistan'ın son mektubunda üstü kapalı bir şekilde Avrupa'yı 'yeni bir Ukrayna' riski ile tehdit ettiği görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini 'Yunan halkına yönelik kabul edilemez tehdit' olarak çarpıtan Atina yönetimi, uluslararası kurumlardan derhal Türkiye'yi kınamasını talep etti. 

Söz konusu mektupta, "Bunu zamanında yapmamak ve durumun ciddiyetini hafife almak, bizi kıtamızda yaşanan benzer bir olayı yeniden yaşama tehlikesiyle karşı karşıya getirir. Bu hiçbirimizin görmek istemeyeceği bir şey" ifadeleri ile Türkiye hedef gösterildi. 

'SÖZ KONUSU UYARI SEÇİMLERLE ALAKALI DEĞİL' 

Diğer yandan Dendias, mektupta Türkiye'deki seçimlere değinerek Erdoğan'ın sözlerinin seçim öncesi iç politikaya yönelik olduğu iddiasının doğru olmadığını belirtti. 

NATO'YA TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET EDİYOR 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e yazılan mektupta da "Türkiye'nin tavrı, NATO'nun birliğini ve uyumluluğunu istikrarsızlaştıran ve kriz zamanında Birliğin güney kanadını zayıflatan bir etmendir" ifadeleri kullanıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!