banner2

MGK yarın toplanıyor! Yeni komuta kademesi ilk defa katılacak! İşte masadaki konular

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Milli Güvenlik Kurulu (MGK) yarın toplanacak. Toplantıya TSK'nın yeni komuta kademesi ilk defa katılacak. İşte masadaki konular...

Gündem 27.09.2023, 16:16 28.09.2023, 07:54
Abone ol
MGK yarın toplanıyor! Yeni komuta kademesi ilk defa katılacak! İşte masadaki konular

Yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanacak olan MGK en son toplantısını 9 Ağustos'ta gerçekleştirmişti. Söz konusu toplantıya YAŞ toplantısının ardından değişen TSK'nın yeni komuta kademesi ilk defa katılacak. 

İLK MGK TOPLANTILARI OLACAK

YAŞ kararıyla göreve gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu toplantıda ilk defa yer alacak.

İŞTE MASADAKİ BAŞLIKLAR

Suriye ve Irak'ın kuzeyinde yürütülen terörle mücadele operasyonları başta olmak üzere, stratejik, bölgesel ve ulusal güvenlik konularının ele alınması beklenen toplantıda, sınır güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin görüşülmesi planlanıyor.

Ayrıca toplantıda Ukrayna-Rusya savaşı ve tahıl koridoruyla ilgili gelişmeler başta olmak üzere, Türkiye'nin barış için yürüttüğü çalışmalar, arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım ve kalıcı ateşkes konularının, gündem maddeleri arasında yer alması bekleniyor.

Doğu Akdeniz, Kıbırs ve Ege'deki gelişmelerin de değerlendirileceği toplantıda, Türkiye ve KKTC'nin, Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına yönelik çalışmaların görüşülmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'deki BM 78'inci Genel Kurulu toplantısının ardından yapılacak MGK'da, Azerbaycan'ın Karabağ'da başarıyla tamamladığı antiterör operasyonu ve bölgesel gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!