banner2

Meteoroloji'den yağış uyarısı! Bu illerde yaşayanlar dikkat! Yağışlı hava kütlesi geliyor, sıcaklıklar düşecek!

Türkiye Mayıs ayına girerken yağışlı havalarda etkisini arttırdı. Meteoroloji uzmanları tarafından yayınlanan verilere göre Türkiye'ye yağışlı hava kütlesi geliyor.

Gündem 05.05.2023, 21:36
Abone ol
Meteoroloji'den yağış uyarısı! Bu illerde yaşayanlar dikkat! Yağışlı hava kütlesi geliyor, sıcaklıklar düşecek!

Son dakika hava durumu açıklaması. Hava durumunu merak eden vatandaşlar Mayıs ayı hava durumunu araştırırken Meteoroloji hava tahminlerini paylaştı. 

Yağışlar mayıs ayında da devam edecek. Yağışlı hava kütlesi geliyor. Hava sıcaklığı da azalmaya başladı. Peki önümüzdeki günlerde nasıl? İşte detaylar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, İç ve Batı Akdeniz ile Zonguldak, Düzce, Bolu, Eskişehir ve Konya çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İç Ege ve Göller Yöresi ile Çanakkale, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde toz taşınımı bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yağışların; İç Ege ve Göller Yöresi ile Çanakkale, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

HAVA SICAKLIĞI: 

Batı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: 

Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde beklenen toz taşınımı nedeniyle görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI KODLU UYARI VERİLDİ 

Antalya, Burdur, Isparta, Mersin illerine yarın için sarı kodlu uyarı yapıldı.

BUGÜN HAVA NASIL? MARMARA 

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

EGE 

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, İç Ege'de yerel kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ 

Parçalı ve çok bulutlu, İç ve Batı Akdeniz'in sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Göller Yöresi'nde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Akdeniz'de toz taşınımı bekleniyor.

İÇ ANADOLU 

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir ve Konya çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ 

Parçalı ve çok bulutlu, Düzce, Zonguldak ve Bolu çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ 

Parçalı, zamanla doğusunun çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU 

Parçalı ve az bulutlu, zamanla yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU 

Parçalı ve az bulutlu, zamanla yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor.

SICAKLIKLAR DÜŞECEK 

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, hava durumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar: Soğuk ve yağışlı havalar mayıs ayında da devam edecek. Yeni bir yağışlı hava kütlesi geliyor. Hava sıcaklığı yavaş yavaş azalmaya başlayacak. Bu azalış önümüzdeki günlerde de devam edecek. Yurdun iç ve doğu bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağışlar etkili olacak.

14 MAYIS'A KADAR DEVAM EDECEK 

Hatta mayısın ortasına kadar hava sıcaklıkları yurdun batı bölgelerinde mevsim normallerinin bir tık altında olacak. Mayısın 14'ünden sonra yine yağışların devam edeceğini ama hava sıcaklıklarının yükseleceğini öngörüyoruz.

PROF. DR. ŞEN'DEN AÇIKLAMA 

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen hava durumuna ilişkin değerlendirmede bulundu. Şen, şu ifadeleri kullandı: Bugün Cuma Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Zonguldak, Bolu, Eskişehir, Konya yağmurlu. İç Ege, Göller bölgesi, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa'da yerel kuvvetli yağışa dikkat. Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde toz taşınımı. Sıcaklık Batıda 3-5 derece azalacak; doğuda 2-4 derece artacak.

İstanbul bugün aralıklı yağmurlu 17 C. Yarın cumartesi akşamüstü zayıflıyor. Sıcaklıklar ortalamanın 4-5 derece altında olacak. İSKİ barajları doluluk oranı yüzde 49 yatay seyir devam ediyor. Geçen yıl yüzde 87 idi Bu günler doluluk oranı en yüksek seviyeye erişecek. Bundan sonra azalma.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!