banner2

Meteoroloji'den kritik uyarı! 16 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı: Vali saat verdi yağışlar şiddetlenecek dedi

Meteoroloji'den uyarılar art arda geliyor... Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre; 2 il için turuncu, 14 il için de sarı kodlu uyarı yayınlandı. Samsun Valisi Dağlı ise akşam 21.00 itibarıyla yağışlar artacak açıklamasında bulundu.

Gündem 05.06.2023, 14:07 05.06.2023, 14:20
Abone ol
Meteoroloji'den kritik uyarı! 16 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı: Vali saat verdi yağışlar şiddetlenecek dedi

Türkiye yağışların etkisinden çıkamıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve yetkililer peş peşe uyarlarda bulunuyor. Kuvvetli yağışlar nedeniyle Samsun'dan beş ilçede, Kastamonu'nun İnebolu, Sinop'un Ayancık ve Türkeli ilçelerinde taşımalı eğitime 1 gün ara verildi. 

KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz (Hatay hariç), İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Çanakkale'nin iç kesimleri, Balıkesir ve Muğla çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Burdur, Isparta, Aksaray, Konya, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Amasya, Tokat çevrelerinde yer yer kuvvetli, Kastamonu'nun kuzeyi, Sinop un çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

SEL VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Burdur, Isparta, Aksaray, Konya, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Amasya, Tokat çevrelerinde yer yer kuvvetli, Kastamonu'nun kuzeyi, Sinop un çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden ani sel, yerel su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SAMSUN VALİSİ SAAT VERDİ

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında toplanan İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, durum değerlendirmesi yaptı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan uyarı üzerine kentte, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çalışma grupları, Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçe kaymakamlığı ve belediyelerin bilgilendirildiğini ve teyakkuz haline geçirildiğini ifade eden Vali Dağlı, il genelindeki koordinasyon ve müdahale çalışmalarının gelen ihbarlar neticesinde gerçekleştirildiğini dile getirdi. Vali Dağlı, "Öncelikle geçmiş olsun. Cumartesi gününden itibaren olası yağışları takip ediyoruz. Yağışların artarak devam edeceğini, akşam 21.00 itibarıyla yağışların daha da artacağını Samsunlu hemşerilerimize duyurmak istiyorum." uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!