banner2

Meteoroloji'den 7 kente 'sarı' uyarı: Kuvvetli yağış bekleniyor

Türkiye yağışlı havanın etkisi altına girdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 'sarı' kodla uyardığı 7 ilde kuvvetli yağış bekleniyor. Su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Gündem 29.09.2023, 07:38 29.09.2023, 07:51
Abone ol
Meteoroloji'den 7 kente 'sarı' uyarı: Kuvvetli yağış bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün önceki gün Marmara Bölgesi için yaptığı gök gürültülü sağanak uyarılarının ardından, akşam saatlerinden itibaren kentin bazı bölgelerinde aralıklı olarak yağış başladı ve şiddetini artırdı. 

İstanbul'da sağanağın ardından 769 olay meydana geldi. İstanbul Valiliği, bugün Arnavutköy'de metrekareye 218 kilogram yağış düştüğünü ve kent genelinde sağanaktan kaynaklanan 769 olayın meydana geldiğini duyurdu. En çok yağış alan diğer ilçelerde ise, metrekareye Çatalca'da 49,8, Silivri'de 42,5 ve Sancaktepe'de 32,5 kilogram yağış düştü.

VALİ GÜL'DEN UYARI

İstanbul Valisi Davut Gül, kentte etkili olan kuvvetli yağışın sabaha kadar devam edeceğinin tahmin edildiğini belirterek, "Sevgili İstanbullular, ilimiz genelinde kuvvetli yağış devam etmektedir ve sabaha kadar yağış beklentisi tahmin edilmektedir. Lütfen su basma riski bulunan yerleri ivedi şekilde boşaltınız." ifadelerini kullandı.

YAĞIŞLAR NE KADAR SÜRECEK?

İstanbul'daki yağışların 4 gün süreceğini öğrenilirken bugün ise 'sarı' kodlu yağış uyarısı yapıldı. Ülkenin önce batısında, sonra Anadolu'da şiddetli yağmurlar olacak sıcaklıklar ise 3-4 derece azalacak. Pazar günü yer yer 20-25 kilogram yağmur düşebilir. En az 20 ilçede yağış hafif olurken bazı ilçelerde kısım kısım kuvvetli olabilir.

7 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bolu, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce için sarı kodlu şiddetli yağış uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!