banner2

Meteoroloji'den 24 il için uyarı! Önce yağmur sonra kar: Donacağız

Hava sıcaklığı yurt genelinde salı gününden itibaren 10 derece birden düşecek. Yurt geneli yağışlı havanın etkisi altında olacak. İç Anadolu bölgesinin iç kesimleri ile Doğu Anadolu bölgesinde kar yağışının görülmesi bekleniyor.

Gündem 27.03.2023, 07:35 27.03.2023, 07:51
Abone ol
Meteoroloji'den 24 il için uyarı! Önce yağmur sonra kar: Donacağız

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava tahmin raporlarını paylaştı. Mart ayının sonuna yaklaşırken yağışlı hava yurt genelinde etkili olacak. Sıcaklıkların da azalması bekleniyor. Meteoroloji ayrıca 35 il için uyarı yaptı.

Yapılan son değerlendirmelere göre; yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Karadeniz ve (Malatya hariç) Doğu Anadolu Bölgelerinin, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Sakarya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Konya, Çankırı ve İskenderun Körfezi çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği; yağışların Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı görülmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

KARLA KARIŞIK VE YAĞMUR

Çarşamba gününden itibaren sıcaklığın eksilere düşmesi beklenen İç Anadolu ile Doğu Anadolu’da karla karışık yağmur ve kar yağışı tahmini var. Üç büyük kentte de hava sıcaklıklarının hissedilir derecede azalması bekleniyor.

İSTANBUL, İZMİR VE ANKARA

İstanbul ve İzmir’de yağışların yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Ankara’da ise hava sıcaklığı gündüz 2, geceleri de eksi 5’e kadar düşerken çarşamba günü için kar yağışı uyarısı var. Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü de bu akşam için Ege Denizi’nde kuvvetli fırtına uyarısı yaptı.

SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan haftalık hava durumu tahmininde ise şu ifadelere yer verildi:

"Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, Çarşamba günü azalarak ülkemiz genelinde mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor."

DEPREM BÖLGESİNDE HAVA DURUMU

Türkiye'yi derinden sarsan ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli çifte depremin ardından afet bölgesinde Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Adana, Osmaniye ve Hatay'da yağılar etkili olmaya devam edecek. 

İŞTE KAR VE YAĞMUR BEKLENEN İLLER

KASTAMONU-BOLU-ESKİŞEHİR-AFYONKARAHİSAR-KONYA-NİĞDE-AKSARAY-NEVŞEHİR-KIRŞEHİR-KIRIKKALE-YOZGAT-TOKAT-ÇORUM-ANKARA-ÇANKIRI-YOZGAT-KÜTAHYA-KARABÜK-AMASYA-SİVAS-KAYSERİ-UŞAK-BİLECİK-KARAMAN

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!