banner2

Meteoroloji'den 11 il için son dakika uyarısı! Fırtına ve sağanak geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son rapora göre, 11 kent için sarı ve turuncu kodlu uyarı verildi. Yetkililer, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.

Gündem 02.10.2023, 07:54 02.10.2023, 08:05
Abone ol
Meteoroloji'den 11 il için son dakika uyarısı! Fırtına ve sağanak geliyor

Türkiye günlerdir yağışlı havanın etkisinde. Özellikle Marmara ve Karadeniz bölgesindeki şiddetli yağışlar, hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Sıcaklıklar kuzey, iç ve batı bölgelerinde mevsim normallerinde, doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor. 

KARADENİZ İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Ordu, Giresun'un batısı ile Trabzon'un doğusunda kuvvetli (21-50 kg/m2), Samsun il geneli, Giresun'un doğu ve Trabzon'un batı ilçeleri ile Rize ve Artvin kıyılarında çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

11 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Artvin, Giresun, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Trabzon, Zonguldak, Bartın ve Düzce için sarı kodlu, Samsun için turuncu kodlu şiddetli yağış uyarısında bulundu.

3 BÜYÜKŞEHİRDE HAVA NASIL OLACAK?

İstanbul ve Bursa'da sağanak geçişleri Salı gününe kadar yer yer devam ediyor. Ankara'da yağış gün boyu olacağından tedbirli olunmalı. İzmir hava kapalı ve serin. Antalya'ya gök gürültülü yağmur su baskınlarına neden olabilir. İstanbul 23, Ankara 19, İzmir 28, Bursa 22, Antalya  29 derece.  Marmara'da yağış geçişleri devam ediyor. Yağmur Sakarya, Kocaeli̇ tarafından daha uzun süreli görülecek. Edirne 27, Kocaeli 21, Balıkesir 22 derece.

SAMSUN'DA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Samsun'da şiddetli yağış nedeniyle eğitim öğretime 1 gün ara verildiği bildirildi.

Samsun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, şehir merkezinde ve ilçelerinde devam eden çok kuvvetli yağış nedeniyle sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamaların olabileceğinin değerlendirildiği belirtildi.

Bu nedenle 2 Ekim Pazartesi günü anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki tüm okullarda eğitim öğretime 1 gün ara verildiği açıklandı.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 5 günlük hava tahmini raporu yayımladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!