banner2

Meral Akşener işi yokuşa sürüyor! Aday için kamuoyu yoklaması istiyor

Perşembe günü 11. kez bir araya gelen altılı masada adaylık tartışması devam ederken Habertürk yazarı Nagehan Alçı'dan dikkat çeken bir yazı kaleme alındı. Nagehan Alçı, bugünkü yazısında "Akşener, adaya karar vermek için kamuoyu yoklamaları yapılması gerektiğini düşünüyor." ifadelerini kullandı.

Gündem 28.01.2023, 12:49 28.01.2023, 13:45
Abone ol
Meral Akşener işi yokuşa sürüyor! Aday için kamuoyu yoklaması istiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim tarihini 14 mayıs olarak işaret etmesinin ardından gözler altılı masaya çevrildi. Perşembe günü 11. kez bir araya gelen altılı masanın toplantısı 9 saat sürdü. Kulislerde dolaşan bilgiye göre; CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu aday olmak istiyor ama Meral Akşener henüz kararını vermiş değil. Akşener'in gönlünde Ekrem İmamoğlu var ancak 'Saraçhane'de beklenen bütünleşmeyi sağlayamadık' sözleriyle büyük bir itirafta bulunmuştu. Akşener'in bu sözlerinden sonra 'İmamoğlu'ndan vazgeçti' yorumlarının yapılmasına neden oldu. Kulislerde dolaşan diğer bir iddiaya göre; altılı masa, bir sonraki toplantısında yani 13 Şubat'a adayını açıklayacak. 

'ANKET YAPALIM' ÖNERİSİ

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde İyi Parti Başkanlık Divanı yapılmıştı. Divanda Meral Akşener adayın belirlenme yöntemlerine ilişkin kurmaylarının önerilerini dinlemişti. Bazıları ucu açık anket önerdi bazıları ise sadece altılı masadaki liderlerin isminin yer alacağı bir anket yapılmasını önerdi. Bazı kurmaylar da adı geçen tüm aday adaylarının isminin yer alacağı bir anket yapılmasını önerdi ancak toplantıda net bir karar çıkmamıştı. Meral Akşener'in not almakla yetinmişti.

AKŞENER, KILIÇDAROĞLU'NDAN HAMLE BEKLİYOR

Habertürk gazetesi Nagehan Alçı, bugünkü köşe yazısında Meral Akşener'le ilgili dikakt çeken bir yazı kaleme aldı. Akşener, köşesinde şu ifadelere yer verdi; ''Perşembe günü yapılan toplantıda adaylık üzerine herhangi bir isim konuşulmadığı ortaya çıktı. Bugüne kadar Kemal Bey’in adaylığı hiç konuşulmadı ama Sayın Akşener’in bu konuyu konuşmak için Sayın Kılıçdaroğlu’ndan bir hamle beklediğini söyleyebilirim. Yani CHP liderinin konuyu açmasını bekliyor Akşener. Gördüğüm kadarıyla diğer liderlerde de böyle bir beklenti var.

KAMUOYU YOKLAMASI İSTİYOR

Peki Kemal Bey konuyu açarsa Meral Hanım ne yapacak? Öncelikle İYİ Partili kaynakların vurguladığı husus kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğu, Sayın Akşener’in zikredilen hiçbir isme daha yakın ya da daha uzak durmadığı. Burada altı çizilen tek nokta şu: Sayın Akşener adaya karar vermek için kamuoyu yoklamaları yapılması gerektiğini düşünüyor. Peki bu nasıl olacak? Şayet liste kesinleşirse bu listede artık dışarıdan bir ismin olması olasılığının çok düşük olduğu söyleniyor, o isimler üzerinden anketler yapılıp sonuçlar değerlendirilsin deniyor. Ancak bu ne zaman olur? Süreci iyice uzatmaz mı? Bu soruların cevabı henüz yok.''

ADAYIN AÇIKLANACAĞI TARİH BELLİ OLDU

Öte yandan CHP'ye yakınlığıyla tanınan Halk TV yazarı İsmail Saymaz, perşembe günü gerçekleştirilen toplantının ardından alınan karar ile ilgili yazısında önemli bir kulis bilgisi paylaştı. İsmail Saymaz "Liderler 13 Şubat’ta Saadet Partisi’nin ev sahipliğindeki toplantıda adayın belirlenmesinde ve açıklanmasına anlaştı." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!