banner2

Meraklısına beyin yakan analizler: Biri 'toprak affetmiyor' dedi, öbürü parlamenter sistem istedi

Maraş ve Hatay depremleri sonrası muhalif cephede 'yüksek analiz' fırtınası yaşanıyor. Biri hükümetin Hatay depremini nasıl olup da önceden tahmin edemediğini sorgularken öbürü yaşanan felaketleri cumhurbaşkanlığı sistemine bağladı. Alman basını tüm sorunlara çözüm adresi olarak İmamoğlu'nu gösterirken, başka biri ise hükümete destek veren halkın yeryüzü tarafından cezalandırıldığını savundu.

Gündem 21.02.2023, 10:53 21.02.2023, 11:28
Abone ol
Meraklısına beyin yakan analizler: Biri 'toprak affetmiyor' dedi, öbürü parlamenter sistem istedi

Kahramanmaraş ve Hatay depremleri sonrası muhalefet cephesinde analiz patlaması yaşanıyor. Yıkılan bazı bölgelerde CHP'nin kentsel dönüşüm yaptırmadığının ortaya çıkmasıyla eleştiri için konu bulmakta sıkıntı yaşayan bazı yorumcular, 6,4'lük Hatay depreminin ardından beyin yakan analizlere imza attı.

17/25 Aralık sürecinde hükümete Pensilvanya'dan tehdit mektubu getirmesiyle bilinen gazeteci Fehmi Koru, depremin tam da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bölgeyi ziyareti sırasında yaşandığına dikkat çekti; hükümeti depremi önceden tahmin etmemekle suçladı. Koru, "Cumhurbaşkanı ile iktidar ortağı partinin liderinin gittiği ilde aynı gün deprem oldu; bunun anlamı gözden kaçmamalı" ifadelerini kullandı. 

MİT TIR'larına ilişkin casusluk kumpası soruşturmasında yargılanan ve ismi arananlar listesinde bulunan firari FETÖ'cü Can Dündar ise iktidarın devrilmesinin depremle birlikte artık 'zorunlu hale geldiğinden' bahsetti. 

Gezi kalkışması sürecinden 15 Temmuz darbe girişimine dek kritik konularda eşsiz çabalarından ötürü ABD Başkanı Joe Biden'ın övgüsüne 'mazhar olan' Dündar, "Deprem, parlamenter sistemin ve tarafsız cumhurbaşkanının önemini hatırlattı" dedi. 

DER SPIEGEL: ÇÖZÜM İMAMOĞLU!

Can Dündar'ın ikamet ettiği Almanya'daki medya da ondan aşağı kalmadı. Alman dergisi Der Spiegel, Altılı Masa cumhurbaşkanı adayının henüz resmen ilan edilmediği bir süreçte depremlere çözüm için yegane adres olarak tek kişiyi gösterdi: Ekrem İmamoğlu!

20 Şubat'ta servis ettiği haberde Alman dergi, "Depremin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yönettiği kenti tehlikeler konusunda uyardı; özellikle de kaçak inşa edilmiş binlerce ev konusunda... Bir şeyleri değiştirmek için siyasi değişim gerekiyor" yorumunda bulundu. 

Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin ilgiyle takip ettiği isimlerden sosyal medya ünlüsü Memduh Bayraktaroğlu da beyin yakan deprem yorumları dizisine dün akşam şu analiziyle en ciddi katkıyı yaptı: "İktidar değişmeden toprak halkı affetmeyecek."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!