banner2

Mehmetçik Suriye'de DEAŞ ve PKK yuvası Lafarge fabrikasını vurdu!

Son dakika... Suriye kuzeyinde terör örgütleriyle Amerikan ve Fransız istihbarat birimlerinin odak noktası Lafarge, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bombalandı.

Gündem 01.06.2022, 11:42 01.06.2022, 11:59
Abone ol
Mehmetçik Suriye'de DEAŞ ve PKK yuvası Lafarge fabrikasını vurdu!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye kuzeyinde anlamlı bir operasyona daha imza attı. Sınır ötesinde terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki Ayn el-Arab ile Ayn İsa kasabaları arasında Harap Işk bölgesinde bulunan Fransız Lafarge fabrikası bombalandı. Top atışlarıyla vurulan çimento üretim tesisleri bir süredir PKK/YPG'li teröristlerin eğitim sahası olarak kullanılıyordu. 

Fransız Lafarge, sözkonusu bölge DEAŞ/IŞİD hakimiyetindeyken bu örgüte düzenli olarak haraç ödemiş, terör örgütü bunun karşılığında bölgedeki Amerikan ve Fransız varlığına herhangi bir tacizde bulunmamıştı. Lafarge ile DEAŞ ilişkisi yıllar sonra Fransa'da yürütülen soruşturmalarla birlikte tüm dünyaya kanıtlanmıştı. 

Bölgede DEAŞ varlığının sona ermesiyle birlikte Lafarge tesisleri ABD destekli PKK/YPG'nin kontrolüne girmişti. Sözkonusu fabrika, Türkiye'nin 2019 Ekim'indeki Barış Pınarı Harekâtı'na dek Amerikan askerlerinin üslenme noktalarından biriydi. ABD askerleri Türk ordusu bölgede operasyona başladığında Lafarge tesislerinden çekilmiş, daha sonra orayı bombalamıştı. 

ABD bombardımanı sonrası ayakta kalan yapıları ise son 3 yıldır terör örgütü PKK/YPG kullanıyordu. Mühimmat deposu ve eğitim sahası olarak kullanılan Fransız Lafarge tesisleri, sınır bölgesinde namluları ateşlenen Türk obüslerinin yeni hedefi oldu. Bombardımanla birlikte bölgede kaç teröristin öldüğü şimdilik net değil. Suriye'ye başlayacak yeni büyük harekâtın hedefinde, Ayn el-Arab-Ayn İsa hattında o fabrikanın bulunduğu bölge de var. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!