banner2

Meclis'te yeni hafta başlıyor! Önce yemin edilecek sonra başkan seçilecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeni haftada 2 önemli gelişme yaşanacak. TBMM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve yeni atanan 17 bakan yemin edecek. Meclis, 30. Başkanı'nı seçecek.

Gündem 05.06.2023, 08:28 05.06.2023, 08:42
Abone ol
Meclis'te yeni hafta başlıyor! Önce yemin edilecek sonra başkan seçilecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 28. Dönem Milletvekili Ant İçme Töreni geçtiğimiz günlerde yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Erdoğan yemin törenini locadan takip etti. Genel Kurul'a en yaşlı üye sıfatıyla Devlet Bahçeli başkanlık yaptı. İlk oturumda, Bahçeli'nin ardından milletvekilleri sırayla yemin etti.

17 KABİNE ÜYESİ YEMİN EDECEK

Milletvekillerinin yemin töreniyle 28'inci Dönem 1'inci Yasama Yılı çalışmalarına başlayan Meclis, bu hafta da mesaisini sürdürecek. Genel Kurul, 7 Haziran Çarşamba günü saat 14.00'te toplanacak. TBMM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve 17 kabine üyesi yemin edecek.

MECLİS'İN YENİ BAŞKANI SEÇİLECEK

TBMM Başkanlığı için gösterilecek adaylar, 6 Haziran Salı günü saat 24.00'e kadar Geçici Başkanlık Divanı'na bildirilecek. Genel Kurulda, 7 Haziran Çarşamba günü Meclisin 30. Başkanı için seçim yapılacak.

OYLAMA GİZLİ YAPILACAK

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek.

SADECE YEŞİL SOL PARTİ ADAYINI AÇIKLADI

AK Parti Grubu'nun, grup organlarının belirlenmesi için 6 Haziran Salı günü basına kapalı toplanması bekleniyor. Şu ana kadar yalnızca Yeşil Sol Parti adayını açıkladı. YSP, Meclis başkanı adayı olarak Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç'u gösterecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!