banner2

Meclis EYT gündemiyle toplanıyor! İlk maaş için tarih verildi: EYT'liler bu habere çok sevinecek

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren EYT için yeni detaylar gelmeye devam ediyor. TBMM haftaya toplanacak. Ve EYT teklifiyle açılacak. Emekli olmak isteyen milyonlarca kişinin ilk maaşını ne zaman alacağı ise merak konusu. İşte detaylar...

Gündem 22.02.2023, 11:46
Abone ol
Meclis EYT gündemiyle toplanıyor! İlk maaş için tarih verildi: EYT'liler bu habere çok sevinecek

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren EYT'de yeni bir gelişme yaşandı. Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası Meclis çalışmalarına ara vermişti.

EYT'NİN 28 ŞUBAT'TA MECLİS'E GELMESİ ZOR GÖRÜNÜYOR

Komisyon çalışmalarının 2-3 gün sürmesi bekleniyor. Dolayısıyla EYT’nin 28 Şubat’ta Meclis gündemine gelmesi bu şartlarda zor görünüyor. Meclis takvimine bakılırsa EYT’nin mart başı gibi Genel Kurul gündemine gelmesi olasılığı artmış durumda. Yasa Meclis’in uygun gördüğü tarihte çıkarsa 8 Eylül 1999’dan önce sigorta başlangıcı olanlar, yaş şartı aranmadan emekli olacak.

GÖZLER EYT'LİLERİN MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAĞINA ÇEVRİLDİ

EYT’nin normalde şubat ayı içinde yasalaştırılarak, vatandaşların ilk maaşlarını mart ayında alması planlanmıştı. Ancak, deprem felaketinin olması nedeniyle Meclis çalışmalarına ara verilmesinin ardından gözler EYT’lilerin maaşlarını ne zaman alacağına çevrildi.

EYT ile ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram, şu ifadeleri kullandı: “Devletimiz en kısa sürede EYT yasasını çıkaracaktır. Tüm siyasi partilerin mutabakatı ile beraber ben EYT yasasının çıkmasını bekliyorum.

DEPREMLE İLGİLİ PAKETLER YASALAŞABİLİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün itibarıyla kapsamlı bir sosyal ve ekonomik paketleri açıkladı. Bunlarda yasalaşması gereken ve deprem bölgesinde acil karar alınması gereken hususlar mevcut. Meclis’in açılmasıyla beraber öncelikle bu hususların görüşüleceğini düşünüyorum.

EYT'LİLER İLK MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAK?

Deprem bölgesi için kısa çalışma ve nakdi ücret destekleri yapılacak. Ben o yüzden özellikle mart ayında deprem ile ilgili olarak alınması gereken acil kanunların Meclis’ten geçmesini bekliyorum. Daha sonra ilk etapta acil önlemler alındıktan sonra nisan ayında bunun yasalaşmasını ve mayıs ayında vatandaşlarımızın ilk maaşlarını almalarını öngörüyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!