banner2

Masonlar İzmir'de İyonya Devleti'ni kurmak istiyor! 3 bin yıl sonra CHP'ye ilham oldu

İzmir'de Tunç Soyer ile Seferihisar'daki halefi İsmail Yetişkin, İyon Kentler Birliği adı altında tuhaf bir proje üzerinde çalışıyor. Türk ordusunun Büyük Taarruz'u öncesi İzmir'deki Yunanlılar da İyonya Devleti'ni ilan ederek aynı şeyi yapmıştı.

Gündem 23.09.2022, 11:38
Abone ol
Masonlar İzmir'de İyonya Devleti'ni kurmak istiyor! 3 bin yıl sonra CHP'ye ilham oldu

Yunanlılar 1821'de Mora'da 40 binden fazla Türk'ü birkaç gün içinde kesip doğrasa da ve katliamlar bu tarihten 100 yıl sonra bu kez Batı Anadolu'da devam etse de Türkiye'de birileri 'Yunan dostluğunda' ısrar etmeye devam ediyor. 

Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir ve çevresinde Rumların kurduğu İyonya Devleti, Ege bölgesindeki Yunan sevdalıları tarafından yeniden hayata geçirilmek isteniyor. 

Ege'nin 'iki yakasının bir olduğunu' her fırsatta savunarak Türk-Yunan dostluğunu dile getirenlerden Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, hazırladığı tuhaf projeyi geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurdu. 

İsmail Yetişkin

Seferihisar'daki Teos Antik Kenti'nde Fazıl Say'ın da piyano resitaliyle destek verdiği tanıtım töreninde Yetişkin, İyon Kentler Birliği'ni kurma hedefiyle yola çıktıklarını ve tarihteki 12 İyon kentini kapsayan bir turizm rotası oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. 

9 Eylül'deki İzmir'in kurtuluşu törenlerinde Yunan işgalcilerin adını anmayıp Osmanlı'ya nefret kusan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de projeye destek veriyor. Soyer, İsmail Yetişkin'den önce Seferihisar'ın belediye başkanıydı. 

3 BİN YIL SONRA CHP'LİLERE İLHAM OLDU

İki asır önce Türklere yönelik büyük bir soykırıma imza atan ve katliamı, öldürecek Müslüman kalmadığında sonlandıran Rumlar, 'Küçük Asya' diye andıkları Batı Anadolu'yu da hafızalarında hâlâ 'vatan' olarak capcanlı tutuyor. Yunanlıların Anadolu emellerine kaynak teşkil eden yegane ülke ise antik dönemin meşhur devleti İyonya'dan başkası değil. 

Şehir devletlerinden oluşan ve günümüzde Ege Bölgesi'ndeki antik kentlerin pek çoğunu inşa etmiş İyonlar, bu topraklarda hüküm sürdükleri çağdan yaklaşık 3 bin yıl sonra CHP'li başkanlara ilham oldu. Osmanlı'nın adını anmaktan imtina eden Soyer ve Yetişkin, baktıkları her yerde İyonya'yı görüyor. 

Yetişkin'in 12 antik yerleşimi birleştirerek oluşturmaya çalıştığı İyon Kentler Birliği şu bölgelerden oluşuyor: 

Erythrai (Ildırı-Çeşme), Klazomenai (İskele-Urla), Teos (Sığacık-Seferihisar), Lebedos (Gümüldür-Seferihisar) Kolophon (Değirmendere-Menderes), Ephesus (Selçuk), Phokai (Foça), Priene (Söke), Miletos (Didim), Myus (Didim), Chios (Sakız), Samos (Sisam).

1922'DE İŞGALCİLERİN KURDUĞU DEVLETÇİK

İşgal döneminin İzmir Yüksek Komiseri Aristidis Steryadis

İyonyalı İsmail Yetişkin'in en büyük destekçisi Tunç Soyer, Büyük Taarruz sonrası İzmir'in kurtuluşunu Tarkan konseriyle kutlayıp Atatürk'ü yâd etse de, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının tarihten sildiği İyonya Devleti'ni unutmuş görünüyor. 

Müslüman Türklerin katili Rumlar, Sakarya Savaşı sonrası Helen Anadolu Savunma Örgütü'nü kurmuş ve bu örgütün organize ettiği faaliyetlerin somut bir sonuca ulaşabilmesi için Batı Anadolu'da bir Yunan devleti kurulması fikri benimsenmişti. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

İngilizlerin 1920'de İzmir'e 'Yüksek Komiser' olarak atadığı Aristidis Steryadis, 1922 yılında bu amaç doğrultusunda görevlendirildi ve 30 Temmuz 1922 tarihinde 'İyonya Devleti'nin kuruluşu ilan edildi. İzmir Yüksek Komiseri Steryadis önderliğinde kurulan İyonya, 'Küçük Asya'nın Yunanlılarca fethi doğrultusunda İzmir, Aydın, Manisa, Akhisar ve Ayvalık'a bölgesini kapsıyordu. 

18 bin kilometrekarelik yüzölçüme sahip şekilde tasarlanan ve 1,5 milyon nüfuslu olacağı öngörülen İzmir merkezli İyonya Devleti'nin ömrü, Türk ordusunun ilerleyişiyle birlikte fevkalade kısa sürdü. 26 Ağustos'ta başlayan Büyük Taarruz, 9 Eylül'de Yunanlıların İzmir'de denize dökülmesiyle zaferle noktalandı ve İyonya Devleti de 5 hafta süren oldu-bittinin ardından tarihe karıştı. 

Tunç Soyer, Mason olduğu iddialarını şimdiye dek yalanlamadı.

Geçtiğimiz yıllarda İzmir'e ayrı bayrak ve ayrı para birimi isteyen Mason Locası üyesi 'Atatürkçü' Tunç Soyer ile Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin'in, ömrü kısa sürmüş İyonya Devleti'ni 'turizm' adı  altında yeniden canlandırmak için çalışmalara devam etmeleri bekleniyor. 

YUNAN ÇOCUKLAR BU MİLLİ MARŞLA BÜYÜYOR 

Türkiye'de 'barış yanlısı' siyasetçiler görmek istemese de Yunanistan'da her çocuk, Tripoliçe (Mora) Katliamı sonrası Dionysos Solomos tarafından yazılan ve Yunan Milli Marşı yapılan şu dizeleri okuyarak büyüyor:

"Hem palaskalar, hem kılıçlar
Etrafa saçılmış beyinlere,
Baştan başa yarılmış kafataslarına,
Kımıl kımıl oynayan iç organlarına bulanmış 

Köpekler (Türkler) azalıyordu
Ve Allah diye bağırıyorlardı, Allah!
Fakat Hristiyanların dudakları daha doğruydu
Ateş diye bağırıyorlardı ateş! 

Aslanlar gibi vuruşuyorlardı.
Hep ateş! diye bağırıyorlardı.
Ve pislikler ölüyorlardı,
Allah diye böğürerek."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!