Yandex Metrica

Marmara'da korkutan görüntüler: Uzmanlar uyardı! Denize girmeyin

Marmara'da korkutan görüntüler: Uzmanlar uyardı! Denize girmeyin

Marmara Denizi'nde aşırı alg (Red-tide) olayının daha sık görülmeye başladığı açıklandı. Uzmanlar ise vatandaşları denize girmeme konusunda uyardı. Bu alglerin insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebileyeceği düşünülüyor.  

Gündem

07.06.2024, 15:36

Su Bilimleri Fakültesi tarafından başlatılan,  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün desteklediği proje kapsamında, "R/V Yunus-S" araştırma gemisiyle Marmara Denizi'ne sefer düzenlendi.

Bilim insanlarının Marmara Denizi'nin son durumunu anlık olarak incelediği çalışma sonucunda, Marmara Denizi'nde aşırı alg artışı (red-tide) olduğu tespit edildi. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, denizdeki farklı nedenlerden dolayı bu olayın gerçekleştiğini belirtti.

Bunların tüm denizlerde görülen bir olay olduğunu belirten Okyar,  "Aşırı alg çoğalmalarını yılda bir defa değil, yılda bir kaç defa görmeye başladık ve neredeyse tüm Marmara Denizi'ni etkileyen bir renk değişimi görüyoruz. Bu renk değişimi zararlı algler olarak ifade ettiğimiz bazı fitoplanktonik türlerin ortamdaki azot, fosfor miktarının artışından faydalanarak aşırı artması, aşırı çoğalmasıdır." ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun acı kaybı Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun acı kaybı Haberi Görüntüle

İNSAN SAĞLIĞINA ETKİ EDEBİLİR

Prof. Dr. Okyar, "Ayrıca, 'red-tide' olayına neden olan bazı türler güçlü doğal toksinler üretir ve bu toksinlerin bazıları biyomagnifikasyon ve biyobirikim süreçleri yoluyla daha büyük organizmalar için tehlikeli olabilir. Balık ve çeşitli organizmaların ölümlerine neden olabilirler." dedi.

Bu algıların görüldüğü yerde denize girmenin insan sağlığına zarar verebileceğini belirten Okyar, sözlerini şöyle noktaladı:

"Uydu görüntüleri gibi teknolojik gelişmeler, zararlı alg çoğalmalarının daha iyi takip edilmesine ve izlenmesine olanak tanımıştır. Yeni teknolojik imkanlarla birlikte geleneksel (denizden örnek alınarak tür teşhislerinin yapılması) yöntemlerle 'red-tide' olayının takip edilmesi, izlenmesi, enfekte kabuklu deniz hayvanlarının tüketilmesi ve enfekte sularda yüzmeye karşı uyarılar sağlayarak bu olayın toplum üzerindeki zararlı etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

3

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading