banner2

Macron'un küstah 'sömürgeci' sözlerine AK Parti'den çok sert cevap: Vahim bir hata

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa lideri Emmanuel Macron'un geçtiğimiz gün, Türkiye'yi sömürgeci ve emperyalist güç olmakla suçladığı sözlerine çok sert cevap verdi. Çelik, Macron'un açıklamasını vahim bir hata olarak dillendirerek, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, Türkiye'yi Afrika'da emperyalist güç olarak suçlamasını kınıyoruz" açıklamasını yaptı.

Gündem 08.11.2022, 12:57 08.11.2022, 13:36
Abone ol
Macron'un küstah 'sömürgeci' sözlerine AK Parti'den çok sert cevap: Vahim bir hata

Geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanul Macron'un Türkiye'ye yönelik küstah sözlerine AK Parti'den çok sert bir cevap geldi.

'FRANSA'NIN AFRİKALILARA NE ACI BEDELLER ÖDETTİĞİ TÜM DÜNYANIN MALUMU'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ''"Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, Türkiye'yi Afrika'da emperyalist güç olarak suçlamasını kınıyoruz. Fransa'nın Afrika'daki sömürgeci geçmişinin Afrikalılara ne acı bedeller ödettiği ve bunun halen devam ettiği tüm dünyanın malumudur. dedi.

'MACRON ERDOĞAN'IN AFRİKA İLE İLİŞKİLERİNDEN RAHATSIZ OLDU'

Çelik sözlerine şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanımız, Afrika'da eşitlik ve ortaklık temelinde bir vizyon ile kalıcı ve derinlikli ilişkiler geliştirmektedir. Macron ise Afrika'yı tapulu mülkü gören sömürgeci bir zihniyetin izlerini taşıdığı için bu durumdan rahatsız olmaktadır.

'VAHİM BİR HATADIR'

Fransız şirketlerinin Fransa kurumlarıyla bağlantılı olarak Suriye'de hem DEAŞ'a hem PKK'ya destek verdiği ortaya çıktı. Bu nedenle Macron'un Türk milletinden özür dilemesi gerekirken üstüne çıkıp Türkiye'yi "emperyalist güç" olmakla suçlaması vahim bir hatadır.

İBRAHİM KARAGÜL: AFRİKA'NIN KANINI EMENLER SÖYLÜYOR BUNU

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulunan TRHaber Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül şunları aktardı:

Macron; “Türkiye Afrika’da sömürgeci” demiş. Batı’dan bize söylenen her söz; bu kadar riyakar bu kadar sahtekarca. Afrika’nın kanını emenler söylüyor bunu. 
Batılı sömürgecilerin; Yeryüzünde kanını akıtmadığı, canını yakmadığı tek millet kalmadı. Hala utanmazca konuşuyor!

MACRON NE DEMİŞTİ?

Mısır'da Birleşmiş Milletler'in düzenlediği İklim Değişikliği Konferansı'na katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'yi Afrika'da sömürgeci ve emperyalist güç olmakla suçladı. Macron açıklamasında, "Çinliler, Ruslar, Türkler, Afrika'da Fransızlardan veya diğerlerinden daha iyisini mi yapıyor? Bizden 10 kat daha beterini yapıyorlar" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!