Yandex Metrica

Sitede Ara

LGS mahkemelik oldu! BİLSEM öğrencisinden o soruya dava: İptal edilsin!

LGS mahkemelik oldu! BİLSEM öğrencisinden o soruya dava: İptal edilsin!

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda sorulan, Sayısal Bölüm A Kitapçığı'ndaki Fen Bilgisi 13. soru için BİLSEM öğrencisi dava açtı. Davacı öğrenci "Cevabın A şıkkı olarak değiştirilmesini veya sorunun iptal edilmesini talep ediyoruz" dedi.  

Gündem

13.06.2024, 13:55

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokul 8. sınıfta eğitim gören 1 milyon 38 bin 192 öğrenciye yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav geride bıraktığımız günlerde tamamlandı. Ancak İstanbul'da LGS sınavına giren ortaokul öğrencisi, Fen Bilgisi alanındaki bir sorunun cevabının Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yanlış açıklandığını iddia ederek mahkemenin yolunu tuttu. 

İBB Akşemsettin Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Ali Taha Genç, 2 Haziran'daki Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda bir sorunun cevabının yanlış olduğu gerekçesiyle Ankara 8. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. 

Selçuk Bayraktar'dan Hicri Yılbaşı paylaşımı: Dikkat çeken Filistin mesajı Selçuk Bayraktar'dan Hicri Yılbaşı paylaşımı: Dikkat çeken Filistin mesajı Haberi Görüntüle

DOĞRU CEVAP İÇİN ARAŞTIRMALARA BAŞLADI 

Genç, LGS sınavının ardından MEB tarafından yayımlanan cevaplarla sonuçlarını karşılaştırdığında, Sayısal Bölüm A Kitapçığı'ndaki Fen Bilgisi 13. soruyu yanlış yaptığını görmesi üzerine araştırmaya başladı. 

Soruyla ilgili önce fizik öğretmenlerine danıştığını, sonra ODTÜ Fizik'ten bir öğretim görevlisinin Youtube videosunda kendi işaretlediği cevabın doğru olduğunu gördüğünü ileri süren Genç, durumu ailesiyle paylaştığında avukat babası Aziz Genç'le dava açmaya karar verdiklerini ifade etti. 

Yeni radar sistemi cep yakacak: Aşırı hız yapanlar yandı! İşte yeni sistem Yeni radar sistemi cep yakacak: Aşırı hız yapanlar yandı! İşte... Haberi Görüntüle

"480 İLE ALAN OKULA 475'LE GİREMEM"

Bir yanlış cevabın 5,33'e yakın puan götürdüğünün altını çizen Genç, "480 puanla alan bir okula 475 ile giremem. 360-370 puan alan bir kişiye belki 5 puanın çok etkisi olmaz. Full yapan birinin bu soruyu yanlış yaptığını düşünün, 495 ile 500 puan arasında dağlar kadar fark var. Bir sorunun etkisi büyük." dedi.

Yoğun diplomasi trafiği başlıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan peş peşe 3 kritik zirve Yoğun diplomasi trafiği başlıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan peş peşe 3 kritik... Haberi Görüntüle

YA CEVAP DEĞİŞSİN YA DA SORU İPTAL EDİLSİN

Genç, hesaplamalarına göre sınavda 86 doğru 4 yanlış yaptığını, hedefinin Vefa veya Pertevniyal Lisesi olduğunu belirterek "Cevabın A şıkkı olarak değiştirilmesini veya sorunun iptal edilmesini talep ediyoruz." açıklamasında bulundu. 

O hedef gösterdi provokatörler herekete geçti! Kayseri'deki saldırıların arkasında Ümit Özdağ çıktı! O hedef gösterdi provokatörler herekete geçti! Kayseri'deki saldırıların arkasında Ümit... Haberi Görüntüle

"YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI AÇTIK"

Genç öğrencinin avukatı Mevlüt Polat ise yasal süreç içinde yürütmeyi durdurma davası açtıklarını belirterek "Nihai kararı mahkeme bütün dosya hakkındaki incelemesi yaptıktan sonra verecek. Yürütmeyi durdurma ise bir işlemi geçici askıya alan bir tedbir kararıdır. Takvim çok kısıtlı, sınırlı bir süre var. Yürütmeyi durdurma kararından sonra mahkemenin dosyayı tümüyle ele alıp nihai kararını vermesi bu kısıtlı sürede mümkün görünmüyor." dedi. 

Valilik harekete geçti! İlkokulda cinsel içerikli şarkı söyleyen rapçiye soruşturma Valilik harekete geçti! İlkokulda cinsel içerikli şarkı söyleyen rapçiye soruşturma Haberi Görüntüle

İŞTE CEVABIN YANLIŞ OLDUĞU İDDİA EDİLEN O SORU 

MEB tarafından açıklanan cevap anahtarına göre doğru yanıtı C şıkkı olarak gösterilen ve işçi, tahta, yer, tavan ve makaralardan oluşan bir görselin yer aldığı dava konusu 13. Fen Bilimleri sorusu ise şöyle:

Özellikleri ve ağırlığı her yerinde aynı olan eşit bölmelendirilmiş bir tahtanın taşınması için kullanılan sistemde tavana ve tahtaya şekilde gibi bağlanan makaralara esnemeyen bir ip geçiriliyor. Bu ip, işçiler tarafından şekildeki gibi tutulduğunda tahta yatay dengede kalıyor. Bu sitemde makaraların, makaraların bağlı olduğu çubukların ve ipin ağırlıklarıyla sürtünmeler önemsenmemektedir. Bu tahta şekilde gösterilen konumdan belirli bir yüksekliği en küçük kuvvetler uygulanarak çıkarılırken yapılan işlemde tahtanın sadece başlangıçta ve son durumda yatay dengede olduğu bilindiğine göre,

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading