banner2

Levent Göktaş'ın patronu İnan Kıraç cenazede ortaya çıktı: İlter Türkmen'i Ekrem İmamoğlu ile yolcu ettiler

Hablemitoğlu cinayeti sanığı Levent Göktaş'ın firar etmesinin ardından pek ortada görünmeyen işadamı İnan Kıraç, 12 Eylül darbe döneminde dışişleri bakanlığı yapmış 'liseli' arkadaşı İlter Türkmen'in cenazesinde ortaya çıktı.

Gündem 08.07.2022, 16:26 08.07.2022, 16:46
Abone ol
Levent Göktaş'ın patronu İnan Kıraç cenazede ortaya çıktı: İlter Türkmen'i Ekrem İmamoğlu ile yolcu ettiler

Necip Hablemitoğlu cinayetini yönettiği ortaya çıkan ve hakkında gözaltı kararı verilmesinin ardından kayıplara karışan Levent Göktaş'ın patronu işadamı İnan Kıraç, uzun süren gaybubeti sonrası cenazede göründü. 

Claude Nahum ile birlikte Kıraça Holding'in kuruculuğunu yapan İnan Kıraç, kendisi gibi Galatasaray Liseli olan emekli büyükelçi İlter Türkmen'in cenaze törenine katıldı. Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazında Kıraç'a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşlik etti. 

Az sayıda kişinin katıldığı cenaze namazının ardından 94 yaşında hayata gözlerini yummuş İlter Türkmen'in naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Eski avukatı Levent Göktaş'ın Hablemitoğlu'nu öldürttüğünün anlaşılmasıyla şok yaşadığı sanılan İnan Kıraç, üstüne bir de yakın arkadaşı İlter Türkmen ölünce derin bir üzüntü yaşadı. 

ACI ÜSTÜNE ACI YAŞADI 

İnan Kıraç

İnan Kıraç'ın yaşadığı acı cenazede yüzüne yansıdı. Ünlü mason üstatlarından Can Kıraç'ın kardeşi İnan Kıraç, daha birkaç yıl önce de kendisini Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian olarak tanıtan bir dolandırıcıya parasını kaptırmıştı. Kıraç, 'Fransız gazetecileri terör örgütünün elinden kurtarmak için' kendisinden 4,1 milyon avro isteyen kişiye bu parayı anında göndermişti. Türkiye kamuoyu, Le Drian ile İnan Kıraç arasındaki ilişkiyi dolandırıcılık olayı Fransız basınına yansıdığında öğrenebilmişti. 

Levent Göktaş

Aynı Kıraç, 2005 yılında emekli olan ve avukatlık yapmaya başlayan eski SAT komandosu Albay Levent Göktaş'ı, Karsan hissesi işini 'halletmesi' için görevlendirmişti. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesi talimatını veren Göktaş, İnan Kıraç için Sezgin Baran Korkmaz'la 'anlaşmış' ve 80 milyon dolarlık hisselerin sadece 6 milyon dolar karşılığında Kıraç'ta kalmasını sağlamıştı. 

ESKİ MÜSTEŞAR BEHÇET TÜRKMEN'İN OĞLU

Ölümüyle Kıraç'ı hüzne boğan İlter Türkmen, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından kurulan Bülent Ulusu hükümetinde Dışişleri Bakanlığı yaptı.

Adnan Menderes hükümeti döneminde Milli Emniyet Hizmetleri Reisliği (MİT Müsteşarlığı) yapmış ve hakkında Mason olduğuna ilişkin iddialar bulunan Behçet Türkmen'in oğlu İlter Türkmen, Dışişleri Bakanlığındaki görevine 1949 yılında başladı. Türkiye'nin Atina, Moskova ve Paris Büyükelçiliği yanısıra BM Daimi Temsilciliği görevlerini yürüten Türkmen, 12 Eylül sonrası 3 yıl boyunca Dışişleri Bakanlığı yaptı. 

Türkmen'in Türk bayrağına sarılı tabutu cuma namazı öncesi musallaya konulurken, eşi Füsun Türkmen ve oğlu Güner Türkmen taziyeleri kabul etti. Törene Cem Vakfı Genel Başkanı ve Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı İzzettin Doğan da katıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!