banner2

'Letonya ile bazı planlar yaptık'

Türkiye'den SİHA almaya hazırlanan Letonya ile ilişkiler gelişiyor. Akar, 'savunmada işbirliği' ve 'FETÖ ile ortak mücadele' vurgusu yaptı.

Gündem 08.06.2021, 17:03 08.06.2021, 17:28
Abone ol
'Letonya ile bazı planlar yaptık'

Polonya'nın ardından Türkiye'den SİHA alan NATO ve AB üyesi ülkeler arasına yakında Letonya da dahil olacak. Temasları sırasında savunma sanayii şirketlerini ziyaret eden Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks, önemli temaslar gerçekleştirdi. Pabriks'in dünkü son durağı Milli Savunma Bakanlığı oldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Pabriks görüşmesinde askeri eğitim başta olmak üzere, savunma ve güvenlik ile savunma sanayinde iş birliği konuları ele alındı. 

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Akar, 'değerli dostum' olarak nitelendirdiği Pabriks ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra savunma ve güvenlik konularını ele aldıklarını aktaran Akar, şunları söyledi:

ARAMIZDA ANLAYIŞ BİRLİĞİ VAR

"Çok olumlu, yapıcı ortamda geçen görüşmelerimizin, önümüzdeki dönemde, güvenlik ve savunma bakımından ülkelerimiz ve silahlı kuvvetlerimiz için önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Askeri, eğitim ve iş birliği konuları başta olmak üzere, savunma ve güvenlik konularında önümüzdeki dönemde neler yapabileceğimizi de görüşme fırsatı bulduk. Bununla ilgili bazı planlar yaptık, görüş alışverişinde bulunduk. Bütün görüştüğümüz konularda, karşılıklı anlayış birliği olduğunu da büyük bir memnuniyetle müşahede etmiş bulunuyorum."

NATO müttefiki iki ülke arasındaki iyi ilişkilere vurgu yapan Hulusi Akar, görüşmede, Türkiye ve Letonya arasında savunma sanayi alanındaki iş birliği konularını da değerlendirdiklerini aktardı.

Türkiye'nin, AB'nin ve NATO'nun güneydoğu sınırlarında kendisine verilen görevleri 69 yıldır en iyi şekilde yaptığını ifade eden Akar, "Bize verilen görevleri eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. NATO'da ikinci büyük ordu olarak bize düşen görevleri yapmanın rahatlığı, güveni içindeyiz. Yaptığımız personel katkılarının yanı sıra tatbikatlarda da NATO içinde bize düşen görevleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Bakan Akar, NATO'nun Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti'nin (VJTF) sorumluluğunun bu sene Türkiye'de olduğunu belirterek, "NATO çerçevesinde yaptığımız çalışmalarda, NATO üyesi diğer ülkelerle iş birliğimiz de söz konusu. Bu konuda Letonya'nın da VJTF birliğimize katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

FETÖ İLE ORTAK MÜCADELE
FETÖ ile mücadeleye de değinen Akar, şöyle konuştu:
"Bizim hem ülkemizde hem de diğer ülkelerle olan münasebetlerimizde FETÖ ile mücadele önemli yer tutmaktadır. Bu konuda da Letonya ile mutabık kaldığımızı, fikir birliği içinde olduğumuzu, bu mücadeleyi birlikte sürdürmekte kararlı olduğumuzu yine karşılıklı olarak teyit etmiş bulunuyoruz. Hem ikili hem de NATO içindeki ilişkilerimizin, önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğine inanıyorum. Bunun da hem NATO hem de ülkelerimiz için faydalı olacağını belirtmek istiyorum."


Askeri ataşe atandı bile

Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks de 'dostum' diyerek hitap ettiği Akar'a, gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Türkiye'yi, 'çok güvenilir bir NATO müttefiki' olarak nitelendiren Pabriks, şunları söyledi:

"Türkiye ve Letonya arasında, ilişkileri geliştirecek pek çok fırsatın yer aldığını düşünüyorum. Özellikle stratejik ortaklığımızı geliştirmek, ilerletmek için hem siyasi, askeri, sanayi alanlarında hem de dostluk anlamında burada bulunduğumu söyleyebilirim. İkili görüşmelerimiz sırasında başka konulara da değindik, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan ile ilgili güvenlik konularını da görüştük. Türkiye de aynen Letonya gibi bir NATO sınır ülkesi, o nedenle benzer güçlüklerle karşılaşıyoruz. Türkiye ile iş birliği yapmayı önemsiyoruz. Çünkü Türkiye'nin savunma sanayi alanında çok önemli adımlar attığını biliyoruz. AB ile ilgili dürüst yaklaşımı da sizinle paylaşmak istiyorum, ben Türkiye'nin AB için çok iyi bir aday ülke olduğuna inanıyorum. Bu benim kişisel görüşüm ve bunu değiştirmeyeceğimi biliyorum."

Akar'ın, Letonya'ya yapacağı ziyareti dört gözle beklediğini dile getiren konuk Bakan Pabriks, "Burada başladığımız, hatta gelişimden önce ekiplerimizin çalışmaya başladığı konular üzerinde daha da ilerlememizi sağlayacak" dedi. Pabriks, "İlişkilerimize verdiğimiz önemi gösterebilmek amacıyla Ankara'da bir askeri ataşeliğin tesisi konusundaki kararımı da sizinle paylaşmak istiyorum. Bu, iki ülke arasındaki iş birliğinin artmasını sağlayacak, iş birliğimizi güçlendirecektir. Askeri ataşemiz şu anda benimle beraber, kendisi burada derhal göreve başlayacak" değerlendirmesinde bulundu. ANKARA
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!