banner2

Lavrov bugün Türkiye'ye geliyor! Masada 4 başlık var

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bugün Türkiye'ye gelecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile tahıl koridoru, Ukrayna’da ateşkes şartları, Suriye meselesi ve NATO’yu görüşecek.

Gündem 07.06.2022, 08:59 07.06.2022, 09:12
Abone ol
Lavrov bugün Türkiye'ye geliyor! Masada 4 başlık var

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, beraberinde askeri bir heyetle Karadeniz'de tahıl tankerleri için oluşturulacak güvenli koridor konusunu görüşmek için bugün Türkiye'ye gelecek. Lavrov ve heyetinin Türkiye ziyareti kapsamında Milli Savunma Bakanlığı heyetleri ve askeri temsilcilerle bir araya gelmesi bekleniyor.

HANGİ KONULAR ELE ALINACAK?

Görüşmede tankerlerin Karadeniz'de güvenli yolculuğu, Karadeniz ve limanlara güvenli giriş-çıkışı ile Rusya ve Ukrayna'nın bu konuda yaşadığı endişelerin görüşülmesi de gündemde. Ukrayna, özellikle Odessa bölgesindeki deniz mayınlarının kaldırılması ile oluşacak güvenlik sorunlarından endişe ederken Rusya ise tahıl tankerlerinin Ukrayna'ya silah taşımasından endişeli. Çavuşoğlu-Lavrov görüşmesinde ayrıca bir an önce Ukrayna'da ateşkesin sağlanması için atılması gereken adımlar da masada olacak.

İSVEÇ-FİNLANDİYA MASADA

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusunun Rusya tarafında yarattığı güvenlik endişesinin de gündeme gelmesi bekleniyor. Ankara, terör örgütlerine verdikleri destek nedeniyle İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üye olmalarına sıcak bakmıyor.

SURİYE OPERASYONU

Kritik ziyarette Suriye'deki genel durum, anayasal süreç ile Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yapmayı planladığı operasyon da ele alınacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!