Yandex Metrica

Kurban etini buzdolabına koyanlar bu haberi okumadan geçmeyin: 24 saat kuralına dikkat!

Kurban etini buzdolabına koyanlar bu haberi okumadan geçmeyin: 24 saat kuralına dikkat!

Uzmanlar, Kurban Bayramı'nda kesilecek kurbanların etlerinin doğru muhafaza edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Kurbanlık etlerin bir süre dışarıda bekletilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, kesilmiş eti hemen dondurduğunuzda ve daha sonra çözdürdüğünüde fazla sertleşeceğinin vurgu yapıyor. Kısacası kesilmiş kurban etini buzdolabına koymadan önce birkaç saat serin bir yerde dinlendirilmesi gerekiyor.

Gündem

10.06.2024, 16:15

9 sürecek Kurban Bayramı'na sayılı günler kalırken binlerce vatandaş kurban vazifesini yerine getrmenin heyacanı içinde. Uzmanlar ise kesilen kurban etlerinin ziyan olmaması ve hijyenik şartlarda saklanması için önemli uyarılarda bulundu.

2 yıllık dava sonuçlandı: O iki ilin sınırı değiştirildi! 2 yıllık dava sonuçlandı: O iki ilin sınırı değiştirildi! Haberi Görüntüle

''DONDURMADAN ÖNCE BİR SÜRE DİNLENDİRİN''

Uzmanlara göre; kurban etinin kesimden sonra kısa bir süre dondurulmadan bekletilmesi gerekiyor. Kesimden sonra bekletilmeden dondurulan etin sertleşeceğini belirten uzmanlar,  bu sebeple kurban etinin bir müddet dinlendirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Çünkü kesim işleminden sonra et en yumuşakı halde oluyor.

İki suç örgütü çökertildi: İstanbul merkezli 6 ilde 47 şüpheli yakalandı İki suç örgütü çökertildi: İstanbul merkezli 6 ilde 47 şüpheli... Haberi Görüntüle

LAKTİK ASİT OLUŞUR

Kısacası kesilmiş kurban etini buzdolabına koymadan önce birkaç saat serin bir yerde dinlendirilmesi gerekiyor. Yeni kesilen et en yumuşak halde olur ve yavaş, yavaş sertleşir. Daha sonra tekrardan gevşemeye başlar. O esnada damardaki kanlar süzülerek laktik asit oluşur. Mikrobiyal olarak daha güvenilebilir bir et olarak karşımıza çıkar.

Fenerbahçe-Lugano maçı tek maç mı, rövanşı var mı? Fenerbahçe yenilirse, berabere kalırsa ne olur? Fenerbahçe-Lugano maçı tek maç mı, rövanşı var mı? Fenerbahçe yenilirse,... Haberi Görüntüle

KAHVALTIDA ET TÜKETMEYİN

Öte yandan uzmanlara göre; kesilen kurban etlerini 15 gün boyunca buzdolabı şartlarında saklayabilirsiniz. Kurban etini dondurmak istiyorsak en az 24 saat bekletmek gerekiyor. Çünkü et, sindirilmesi zor bir besin. Sağlığımızı korumak ve sindirim sisteminizin bozulmasını istemiyorsak kahvaltıda et tüketmek yerine sağlıklı besinler tüketmeye özen göstermeliyiz.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading