Yandex Metrica

Sitede Ara

Kurban Bayramı'nda Türkiye'ye gelecek gurbetçiler bu haberi okumadan geçmeyin: Bakanlıktan 185 gün uyarısı

Kurban Bayramı'nda Türkiye'ye gelecek gurbetçiler bu haberi okumadan geçmeyin: Bakanlıktan 185 gün uyarısı

Ticaret Bakanlığı, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşların önemli bir kısmının Kurban Bayramı ve yaz tatili sezonu için Türkiye'ye yabancı plakalı araç ile gelmesine ilişkin dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı. Açıklamada e-Devlet üzerinden Türkiye'ye giriş öncesinde en az 185 gün yurt dışında bulunulması gerektiği bildirildi.

Gündem

13.06.2024, 10:57

9 gün sürecek Kurban Bayramı'na sayılı günler kalırken ailesiyle birlikte vakit geçirmek ve kafa dinlemek için memleketine, tatil beldelerine gidecek vatandaşların yanı sıra gurbetçiler de Türkiye'ye akın edecek. Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Ticaret Bakanlığı'ndan gurbetçilere yabancı plakalı araçları için uyarıd geldi.

Ticaret Bakanlığı, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların önemli bir kısmının Kurban Bayramı ve yaz tatili sezonu için Türkiye'ye yabancı plakalı araç ile gelmesine ilişkin dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı. Yapılan duyuruda e-Devlet üzerinden Türkiye'ye giriş öncesinde en az 185 gün yurt dışında bulunulması gerektiği ifade edildi. Yabancı plakayı getiren kişinin mutlaka ehliyetinin ve pasaportunun veya pasaport yerine geçen kimlik belgesinin ibraz edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

İller arası isteğe bağlı 2. tayin başvurusu ne zaman? 2024 İl dışı atama sonuçları ne zaman açıklanacak? İller arası isteğe bağlı 2. tayin başvurusu ne zaman? 2024... Haberi Görüntüle

KAYIT İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Size ve taşıtınıza ait bilgileri seyahatiniz öncesinde Bakanlığımızın internet sayfasında yer alan (www.ticaret.gov.tr) ‘E-İşlemler’ menüsünden veya ‘e-Devlet Kapısı’ üzerinden (https://www. turkiye.gov.tr/gtb-tasit-on-beyan) ulaşılabilen ‘Taşıt Ön Beyan Uygulaması’na cep telefonu, tablet ya da bilgisayar vasıtasıyla kolaylıkla girebilirsiniz. Uygulamaya girdiğiniz bilgiler sistemlerimize otomatik olarak aktarılacağından, gümrük memurunun bilgileri kontrol ederek onaylaması ile kayıt işleminiz kısa bir sürede tamamlanacaktır.

Saldırının adresi bu defa Çeşme: Sokak köpeklerinin saldırdığı iş adamı ölümden döndü! Saldırının adresi bu defa Çeşme: Sokak köpeklerinin saldırdığı iş adamı... Haberi Görüntüle

730 GÜN SÜRE VERİLİR

Ülkemize giriş yapacağınız tarihten geriye doğru son bir yıl içinde en az 185 gün yurtdışında bulunduğunuzdan emin olunuz. Bu durumun e-devlet üzerinden sorgulanması mümkündür. Ülkemize giriş esnasında taşıtı getiren kişinin ehliyetinin ve pasaportunun veya pasaport yerine geçen kimlik belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Yabancı pasaportla giriş yapmanız durumunda oturum izni hariç en fazla 90 gün süre verilmektedir. Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kart sahibi kişilerin ise bu durumlarına uygun kimlik veya pasaportları ile giriş yapmaları halinde taşıtlarına 730 gün süre verilir.

15 Temmuz bugün İzmir'de otobüsler bedava mı? ESHOT, metro toplu taşıma İzmir'de ücretsiz mi? 15 Temmuz bugün İzmir'de otobüsler bedava mı? ESHOT, metro toplu... Haberi Görüntüle

BELGENİZİ YANINIZA ALMAYI UNUTMAYIN

Ülkemize girişte taşıta ait Türkiye'de geçerli sigorta poliçesi ile taşıtın ruhsatının ibrazı zorunludur. Yurtdışından emekli olanlara sağlanan kolaylıklardan yararlanmak için, konsolosluk veya elçilik onaylı Türkçe tercümeli emeklilik belgenizi yanınıza almayı unutmayın. Başkası adına kayıtlı bir taşıtla gelmeniz durumunda geçerli bir vekaletname ibraz edilmesi gerekmektedir.

120 kurşun izi! Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe gecesi burada konaklıyordu 120 kurşun izi! Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe gecesi burada konaklıyordu Haberi Görüntüle

PARA CEZASI UYGULANIYOR

Verilen süre içerisinde taşıtın Türkiye’de bırakılarak yurtdışına çıkış yapılmak istenilmesi halinde, taşıtın gümrük idaresine teslim edilmesi veya taşıtın başka birisi tarafından kullanılmayacağını belirten taahhütnamenin verilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde idari para cezası uygulanır. Bu taahhütname en yakın gümrük idaresine müracaat edilerek veya e-Devlet üzerinde yer alan "Yurt Dışına Taşıtsız Çıkışlarda Taahhütname Verme ve Kaldırma" hizmeti kullanılarak verilebilir. Geçici olarak ithal edilen taşıt; hak sahibinin Türkiye’de bulunması şartıyla, bu kişinin ikamet yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan eşi, annesi, babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. Ülkemize getirildikten sonra taşıtın hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması veya süresi içesinde yurtdışına çıkarılmaması durumunda.”

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading