Yandex Metrica

Küba’ya mı kaçacaklardı? Eylem Tok ve oğlunun yakalanma sürecine ait detaylar ortaya çıktı!

Küba’ya  mı kaçacaklardı? Eylem Tok ve oğlunun yakalanma sürecine ait detaylar ortaya çıktı!

Ölümlü kaza sonrası ABD'ye kaçan firari anne Eylem Tok ve oğlu, Boston'da ABD polisi tarafından tutuklandı. Eylem Tok ve oğlunun tutuklanmasıyla ilgili ayrıntılar ve ABD sonrası planları da ortaya çıktı.

Gündem

16.06.2024, 15:56

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yaptığı açıklamada "ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden bugün aldığımız bilgiye göre Eylem Tok ve Cihantimur Tok ABD’de iade talebimiz kapsamında yakalanmışlardır. Süreci Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz demişti. Ölümlü kaza sonrası teslim olmak yerine kaçmayı tercih eden anne ve oğlunun yakalanmasıyla ilgili detaylar ve ABD'den sonra nereye gideceklerine dair ayrıntılar ortaya çıktı. 

Chery Türkiye'de fabrika kuracak mı? Chery Türkiye'de yatırım yapacak mı? Chery Türkiye'de fabrika kuracak mı? Chery Türkiye'de yatırım yapacak mı? Haberi Görüntüle

BAKAN TUNÇ DUYURDU

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Eylem Tok ve oğlunun ABD'de yakalandığını duyurdu. Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden bugün aldığımız bilgiye göre Eylem Tok ve Cihantimur Tok ABD’de iade talebimiz kapsamında yakalanmışlardır. Süreci Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

Ali Koç neden ifadeye çağırıldı? Ali Koç neden ifadeye çağırıldı? Haberi Görüntüle

TUTUKLANDILAR

Adalet Bakanı Tunç, sosyal medyadan yaptığı yeni paylaşımda Eylem Tok ve Tihan Cihantimur'un tutuklandığını duyurdu. Bakan Tunç'un paylaşımı şöyle: "Ülkemize iade talebimiz kapsamında ABD'de yakalanarak gözaltına alınan şüpheli Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur, Boston’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştır.

2024 YKS sonuçları açıklandı mı? YKS sonuçları erken açıklanır mı? 2024 YKS sonuçları açıklandı mı? YKS sonuçları erken açıklanır mı? Haberi Görüntüle

EVLERİNE BASKIN DÜZENLENDİ

ABD'nin Boston Polis Departmanı'nın (BDP) raporuna göre, Cihantimur ve annesi Tok, ( 14 Haziran) sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Raporda, Güney Florida Bölge Mahkemesi'nin çıkardığı tutuklama kararı üzerine Boston Kaçaklar Birimi polislerinin, iki sanığın bulunduğu eve yerel saatle sabah 9.30 civarında baskın düzenlediği ve anne ile oğlunu olaysız şekilde gözaltına aldığı belirtildi.

 

Deprem konutlarına yüzde 50 indirim mi yapılacak? Deprem konutlarına yüzde 50 indirim mi yapılacak? Haberi Görüntüle

ÜZERİNDE YÜKLÜ MİKTAR PARA ÇIKTI 

Kaza sonrası  ABD'ye kaçan Eylem Tok ve oğlu, tutuklandıklarında Boston'da yıllık ücreti 46 bin dolar olan özel bir okulu ziyaret etmeye hazırlanıyordu. Tutuklandıklarında Eylem Tok'un üzerinde bulunan 5 bin dolarlık nakit para da polis tutanaklarına geçti.

Bakan Tunç'tan çarpıcı açıklamalar! FETÖ elebaşının iadesi için dikkat çeken detay Bakan Tunç'tan çarpıcı açıklamalar! FETÖ elebaşının iadesi için dikkat çeken... Haberi Görüntüle

KÜBAYA MI KAÇACAKLARDI? 

Ayrıca mahkeme belgelerinde; Türk yetkililerin Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur'un ABD sonrası Küba'ya gitmek için sahte pasaport almaya çalıştığını düşündüğü bilgisi de yer aldı. ABD'li yetkililer, anne ve oğlunun kaçma riski olduğuna kanaat getirdi. ABD'li yetkililer, Eylem Tok ve oğlunun 18 Haziran'daki duruşmaya kadar tutukluluklarının devamına karar verdi.

DMM'den vatandaşlara dolandırıcılık uyarısı: 'Mutlaka kontrol edin' DMM'den vatandaşlara dolandırıcılık uyarısı: 'Mutlaka kontrol edin' Haberi Görüntüle

 İADESİ MÜMKÜN DEĞİL İDDİASI 

Öte yandan Eylem Tok'un avukatı Brendan Kelley de iade süreciyle ilgili konuştu. Eylem Tok'un serbest bırakılması gerektiğini savunan Kelley, Türk kanunlarında ebeveynlerin çocuklarını korumak için yaptıklarının suç sayılamayacağını, bu yüzden de ABD ile Türkiye arasında iadenin mümkün olmadığını iddia etti.

İki kişi akıma kapılarak feci şekilde can vermişti! İzmir'deki dehşet veren olayda yeni gelişme İki kişi akıma kapılarak feci şekilde can vermişti! İzmir'deki dehşet... Haberi Görüntüle

18 HAZİRAN İÇİN DURUŞMA KARARI

Davaya bakan hakim Donald Cabell, savcıların mahkemeye "anne ve oğlun fırsat verildiğinde tekrar firar edebilecek imkanlara sahip olduğuna" dair savunma yapmasının ardından salı günü ( 18 Haziran) için duruşma kararı aldı.

Boston'daki duruşmada Tok ve Cihantimur'un Türkiye'ye iadesiyle ilgili karar verilene kadar tutuklu kalıp kalmayacakları belli olacak.

 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading