banner2

Koronavirüs geçirenler dikkat: 2 yıl sonra bu hastalıklar görülüyor

Koronavirüse yönelik araştırmalarda ortaya çıkan yeni bulgular korkutuyor. Yapılan araştırmada koronavirüse yakalanan kişilerde hastalıktan iki sene sonra bilinç bulanıklığı, demans ve epilepsi gibi rahatsızlıklar teşhis edildi.

Gündem 19.08.2022, 00:43 19.08.2022, 01:45
Abone ol
Koronavirüs geçirenler dikkat: 2 yıl sonra bu hastalıklar görülüyor

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına yakalananlarda, hastalıktan 2 yıl sonra bilinç bulanıklığı, demans ve epilepsi, diğer solunum yolu hastalıklarını geçirenlere göre daha yaygın görülüyor.

14 FARKLI HASTALIK

Araştırma kapsamında çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) olmak üzere 1 milyon 250 bin kişide, Covid geçirdikten iki yıl sonra 14 farklı hastalığın görülme riskleri incelendi.

Daha sonra bu sonuçlar, iki yıl önce farklı bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren 1,25 milyon kişinin sonuçlarıyla kıyaslandı.

COVİD OLAN GRUPTA, AŞAĞIDAKİ VAKALARIN GÖRÜLME SIKLIĞI DAHA FAZLA:

65 yaş üstü yetişkinlerde demans, felç ve bilinç bulanıklığı

18-64 yaş arası yetişkinlerde bilinç bulanıklığı

Genel görülme riski düşük olmasına rağmen çocuklarda epilepsi ve psikotik bozukluklar

Örneğin başka bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların 2 yıl sonra epilepsi geliştirme riski 10 binde 130'ken, Covid sonrası bu olasılık 10 binde 260'a yükseldi.

Çocukların psikotik bir bozukluk geliştirme riskleri de Covid'den sonra 10 binde 18'e yükseldi ancak nadir görülen bir risk olarak kaldı.

ÇOCUKLARDA ANKSİYETE, YETİŞKİNLERDE BOZUKLUK

Bazı rahatsızlıklarınsa Covid'den iki yıl sonra görülme sıklığı azaldı. Bunlar arasında Çocuklarda ve yetişkinlerde anksiyete ve depresyon yetişkinlerde ise psikotik bozukluklar yer alıyor.

KISA SÜRELİ OLMASI İYİ HABER

Araştırma, yetişkinlerde artan depresyon ve anksiyete riskinin iki aydan az sürede normale döndüğünü de buldu.

Oxford Üniversitsi Psikiyatri Departmanı'ndan araştırma ekibinden Prof. Paul Harrison, Covid'den 2 yıl sonra bile demans ve hastalık nöbetleri gibi rahatsızlıkların daha sık gözlemleniyor olmasını "endişe verici" olarak nitelendirdi.

Ancak anksiyete ve depresyonun Covid'den sonra çocuklarda görülmezken yetişkinlerde "kısa süreli" olmasını " iyi haber" olarak yorumladı.

TIBBI MÜDAHALE GEREKEBİLİR

Araştırmacılar, sayıların "göz ardı edilmesi zor" olsa da bir felaket uyarısı olmadığını söylüyor. Ancak bazı vakaların tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabileceğini ve bunun sağlık hizmetleri üzerindeki baskıyı artırabileceğini de ekliyorlar.

Lancet Psychiatry dergisinde yayımlanan çalışma için araştırmacılar hastalık geçiren kişileri iki yıl boyunca tek tek izlemek yerine enfeksiyondan iki yıl sonra yeni tanı konan kişilerin sayısını incelediler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!