Konya'dan dünyaya kardeşlik mesajı! 56 ülkeden 4 bin 200 sporcu ile muhteşem açılış

Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılışı Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla görsel şölen eşliğinde gerçekleşti. Türkiye'nin ev sahipliğinde 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı oyunlar, Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu, tarafından 2021 yılında yapılması planlanan ancak pandemi nedeniyle 1 yıl ertelenen 5. İslami Dayanışma Oyunları başladı. Oyunlarda 56 ülkeden, 24 branşta 4 bin 200 sporcu yarışacak.

Gündem 09.08.2022, 22:26 09.08.2022, 22:44
Abone ol
Konya'dan dünyaya kardeşlik mesajı! 56 ülkeden 4 bin 200 sporcu ile muhteşem açılış

Konya Büyükşehir Stadı'nda düzenlenen açılış seremonisine Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cezayir Başbakanı Eymen Bin Abdurrahman, Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal, Kuveyt Enformasyon, Kültür ve Gençlik Bakanı Abdulrahman Al Mutairi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile diğer katılımcı ülkelerin temsilcileri ve büyükelçileri ile spor severler katıldı.

LALE BİÇİMİNDE TASARLANMIŞ OLAN LOGO AYNI ZAMANDA 21 SAYISINI İÇİNDE BARINDIRIYOR

Seremonimi de dansçılar '5'inci İslami Dayanışma Oyunları' logosunun koreografisini sergileyecek.

Oyunlara özel, lale biçiminde tasarlanmış olan logo aynı zamanda 21 sayısını içinde barındırıyor ve bu oyunların asıl yapılması gereken yıl olan 2021'i simgeliyor. Logo aynı zamanda Arapça 'kardeş' anlamına gelen kelime yer alıyor.

TÜRK BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKİLDİ

Törende Efes'ten Zeugma'ya, Göbeklitepe'den Ayasofya'ya Türkiye coğrafyasında buluşan kültürel zenginliklerin tanıtıldığı video yayınladı. Ardından milli marş eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Organizasyona katılan gönüllüler ile oyunlara katılan ülkelerin sporcuları geçit töreni düzenledi.

5. İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI

Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'nda Türk sporcular günü 18 madalyayla tamamladı.

Oyunların resmi açılışının yapılacağı günde Türk sporcular, para yüzme, atletizm, tekvando ve boccede madalya mücadelesi verdi. Ayrıca voleybol, hentbol ve masa tenisinde de müsabakalar yapıldı.

Böylece Türkiye'nin organizasyondaki madalya sayısı 16 altın, 14 gümüş ve 10 bronz olmak üzere 40'a yükseldi. Türkiye, madalya sıralamasında da liderliğini sürdürdü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!