banner2

Koltuktan ayrılmak zor geliyor: Kemal Kılıçdaroğlu'a 'istifa et' baskıları!

14 Mayıs'ta parlamentoda, 28 Mayıs'ta ise cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan ağır yenilgi sonrası CHP'de kazan kaynıyor. Alınan bu yenilgilere rağmen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu koltuğu bırakmayacağını ilan ederek "Mücadeleye devam" mesajı vermişti. Bugün toplanan MYK toplantısında ise tüm üyeler istifa ederken Kemal Kılıçdaroğlu istifa etmeyen tek isim olmayı başardı.

Gündem 01.06.2023, 21:31 01.06.2023, 22:15
Abone ol
Koltuktan ayrılmak zor geliyor: Kemal Kılıçdaroğlu'a 'istifa et' baskıları!

Parlamentoda istediğinin çok altında milletvekili kazanan ve cumhurbaşkanlığı seçiminde ağır bir yenilgi alan Cumhuriyet Halk Partisi'nde isyam bayrağı çekildi.
Fakat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çekilen bu isyan bayrağını görmezden gelmeye devam ediyor. 

İMAMOĞLU "DEĞİŞİM" DEMİŞTİ

İlk işaret İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmam İmamoğlu'ndan gelmişti. İstanbul'un fethinin 570. yıl dönümü etkinliğinde konuşan İmamoğlu, "Kimse endişe etmesin her şey yeniden başlıyor. Değişmeyen tek şey değişimdir. Her sahada her ortamda değişim." ifadelerini kullanmıştı.

GÜRSEL TEKİN: "ADAY OLABİLİRİM"

Partinin önemli isimlerinden İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de yaptığı açıklamada "Kemal Kılıçdaroğlu çekilirse genel başkanlığa aday olabilirim" diyerek değişim çağrısında bulunmuştu. 

HAMZAÇEBİ'DEN KURULTAY ÇAĞRISI

CHP'nin bir başka önemli ismi Mehmet Akif Hamzaçebi ise bir adım daha ileri giderek kurultay çağrısında bulunmuş ve "Ortada bir başarısızlık var" demişti.

"BU DİKTATÖRLÜK DEĞİL Mİ?"

CHP'ye yaptığı eleştirilerle sıklıkla gündeme gelen eski Devlet Bakanı Mehmet Sevigen de Kemal Kılıçdaroğlu'na bayrak açan isimler arasında yer aldı. Sevigen, "Topluma nasıl çıkacak merak ediyorum, ben utanırdım. İstifa et bir başkası gelsin, babasının çiftliği değil. İstifa etmezse yerel yönetimlere giderken bir seçenek sunmak lazım. Alkışlatıyor kendini tek adamlık, diktatörlük bu değil mi, Kemal Bey halkı unuttu, 4 tane adama sırf kendini aday yapmak için sarıldı. Şu gelsin diye bir iddiamız yok ama Kemal Bey giderse yeni bir kan, yönetim gelir. Yalnız Kemal Bey de yetmez o yönetimin de değişmesi lazım. Ama maalesef bunlar partiye çöktü, kalkmıyorlar, kalkmaları için çaba sarf edeceğiz, uğraşacağız ama kalkmadıkları zaman bildiğim için söylüyorum duygusal olarak bölünmüş zaten, fiziksel olarak da bölünerek ciddi bir parti çıkar" ifadelerini kullandı.

MYK ÜYELERİNİN TAMAMI İSTİFA ETTİ

Bu arada bugün yapılan MYK toplantısında tüm üyelerin istifa et-derken Kemal Kılıçdaroğlu koltuğunu korudu. İstifa eden üyeler şöyle:
Ahmet Akın
Ali Öztunç
Bülent Kuşoğlu
Bülent Tezcan
Devrim Barış Çelik
Faik Öztrak
Fethi Açıkel
Gamze Akkuş İlgezdi
Gökçe Gökçen
Gülizar Biçer Karaca
Lale Karabıyık
Muharrem Erkek
Oğuz Kaan Salıcı
Selin Sayek Böke
Seyit Torun
Veli Ağbaba
Yüksel Taşkın

"KILIÇDAROĞLU'NUN AYRILMAYACAĞI ANLAŞILDI"

CHP'li gazeteci İsmail Saymaz, MYK üyelerinin istifası sonrası "Kılıçdaroğlu'nun CHP liderliğinden ayrılmayacağı anlaşılmış oldu." yorumunu yaptı.

TROL BİLE KARŞI

Sosyal medya trolü "Jahrein" nickli Ahmet Sonuç da Kılıçdaroğlu'na tepki göstererek "hayır. Sen gideceksin KK. ve 10 Aralık çetesi temizlenecek. MYK'yı kurban ederek kurtulamazsın" idalerini kullandı. Ahmet Sonuç, seçim sürecinde gençlere yönelik yaptığı yayınlarla Kemal Kılıçdaroğlu'na oy topluyordu.

PORTAKAL KIZGIN

Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren bir başka isim ise fondaş ve yandaş gazeteci Fatih Portakal oldu. Portakal, "Faturayı MYK'ya kesiyorsunuz. Sizin o koltuğu terk etmeniz gerekiyor. Ben arkanızdan artık gitmem." diyerek kızgınlığını dile getirdi. Fatih Portakal seçimden birkaç ay önce yaptığı yayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oyunun yüzde 20'lerde olduğunu iddia etmişti.

KILIÇDAROĞLU'NUN TWEETİ YENİDEN GÜNDEMDE

Tüm bunlar yaşanırken Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2012 yılında attığı tweet yeniden gündeme geldi. Kılıçdaroğlu, o tweetinde "Ben asla ve asla kotuğa kilitlenip ben hep burada kalacağım diye bir şey yok. O geride kaldı." ifadelerini kullanmıştı..

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!