banner2

Kız Kulesi tartışmalarına son nokta konuldu! '2. Mahmut dönemindeki gibi olacak'

İstanbul'un tarihi yapılarından biri olan Kız Kulesi'nin restorasyon halindeki son görüntüleri ile ilgili Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden açıklama yapıldı. Diğer yandan restorasyondan sorumlu olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gündem 05.09.2022, 10:33 05.09.2022, 11:11
Abone ol
Kız Kulesi tartışmalarına son nokta konuldu! '2. Mahmut dönemindeki gibi olacak'

İstanbul'un en önemli simgelerinden birin olan Kız Kulesi 2021 yılının eylül ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alınmıştı. 

Fakat restorasyon halinde olan Kız Kulesi'nin son görüntüleri sosyal medyada gündem oldu. Çekilen bir videoda Kız Kulesi'nin arkasından geçen bir geminin restorasyon halinde olan yapının içinden görünmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Sosyal medyada Kız Kulesi'nin yıkıldığı iddia edilmişti. 

Konunun gündem olması üzerine Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı. 

2022 YILI SONUNDA TAMAMLANACAK

Yapılan açıklamada 1940'lı yıllardaki kız kulesinde yaşanan yangın sonrası yapılan betonarme eklentiye ve yapının depreme dayanıklı olmadığına dikkat çekilerek 2022 yılı sonunda çalışmaların biteceğini ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

1940'lı yıllarda Kız Kulesi'nde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet üniversitesi tarafından hazırlanan yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrolünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup 2022 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Restorasyona ve Kız Kulesi'ne ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler https://kizkulesi.com/ sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır.

BETONARMENİN İÇİNDEKİ DEMİRLER PASLANMIŞTI 

Diğer yandan Kız Kulesi'nin restorasyon projesinin danışmanlığında yer alan mimar ve restorasyon uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, açıklamasında şöyle konuştu: 

1944'te yaşanan bir yangından sonra kulenin üst kısmı betonarme olarak yeniden yapılmış. Kız Kulesi, lodoslara açık ve deniz kenarında rutubetli bir yer. 1944'ten beri kullanılan betonarmenin içerisindeki demirler paslanmış ve depreme dayanıklılığını yitirmişti.

2. MAHMUT DÖNEMİNDEKİ HALİNE GERİ DÖNECEK 

Yangından sonra yapılan restorasyon belgeleme olmadan, kendi malzemesiyle yapılmadan olmuş. Şu an yapılan restorasyonla kule, II. Mahmut dönemine ait olan haline geri döndürülecek. Proje kapsamında o döneme saygı göstererek kulenin yenilenmesine karar verildi. Dolayısıyla balkon ve kubbe ahşaptan yapılacak.

'BETONARMESİNDE DENİZ KUMUNA RASTLANDI'

Hürriyet Yazarı İhsan Yılmaz da geçtiğimiz haftalarda Kız Kulesi Restorasyonu çalışmalarına ilişkin bir yazı yazmış ve şu detayları paylaşmıştı:

Restorasyon işinin önemli bir kısmını 1940'larda yapıya eklenen betonarme bölümlerin sökümü oluşturuyor. İlk etapta güçlendirilerek korunması planlanan bu bölümlerde işin başlamasıyla birlikte yapılan incelemeler sonucunda, içinde deniz kabuklarına rastlanan beton malzemenin deniz kumu kullanımı, harcın elle hazırlanması, tasarımdaki hata ve eksiklikler ile 80 yıl önce imal edilmesi nedeniyle özelliğini kaybettiği, nervürsüz demir donatıların aşırı korozyona uğradığı ve bayrak direği de dahil çatlaklara sebep olduğu görüldü. Bu durum danışman hocaların raporları doğrultusunda betonarme kısımların yapıdan uzaklaştırılması yönünde karar alındı.

'DEPREME DAHA DAYANIKLI OLACAK'

Yapıdan şu ana kadar uzaklaştırılan betonarme kütle toplam 310 ton, bununla birlikte yaklaşık 170 tonluk bir betonarme kütle daha yapıdan uzaklaştırılacak. Böylece yapıdan yaklaşık 500 ton betonarme uzaklaştırılmış olacak. Bu bölümler onaylı projeler doğrultusunda yığma ve ahşap olarak özgün haline kavuşacak, yapı depreme daha dayanıklı hale gelecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!