banner2

Kırgız-Tacik çatışmasında bilanço ağırlaşıyor! 94 kişi hayatını kaybetti

Kırgızistan-Tacikistan Muhafız birlikleri arasındaki çatışmaların ardından varılan ateşkese rağmen gerilim bitmedi. Zaman zaman çıkan çatışmalarda, şu ana da 59 Kırgız vatandaşı ile 35 Tacik askerinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Gündem 18.09.2022, 20:56 19.09.2022, 00:39
Abone ol

Kırgızistan-Tacikistan arasında cuma günü duyurulan ateşkes anlaşmasına rağmen, sınırda çatışmalar devam ediyor.

ULUSAL YAS İLANI

Kırgızistan, Tacikistan'ın sınırdaki bazı köyleri top atışlarıyla vurduğunu belirtti. Batken bölgesi için 'olağanüstü hal' kararı verildi. Tacikistan'ın işgal ettiği tüm köylerin geri alındığı vurgulandı. Kırgızistan, çatışmalarda 59 kayıp verdiğini, yaralı sayısının da 144'e yükseldiğini duyurdu. Çatışmada ölenlerin anısına 19 Eylül'de ulusal yas ilan edildi. 136 binden fazla kişi de bölgeden ayrıldı. Tacikistan ise çatışmalarda can kaybının 35 olduğunu açıkladı.

Tacik ordusu Kırgızistan'ın sınırdaki Batken eyaletine tacizlerde bulunuyor.

TÜRK SİHA'LARI GÖREVDE

Öte yanddan Kırgızistan güvenlik güçleri, sınır geriliminin baş gösterdiği çarşamba gününden bu yana, saldırgan Tacikistan ordusuna karşı Türkiye'den alınan Bayraktar TB2 SİHA'ları kullanıyor. Tacik güçlere karşı yapılan SİHA atışının bir kısmı kamuoyuyla paylaşıldı.

KÖPRÜYÜ HAVAYA UÇURDULAR

Bu arada Kırgız topraklarına tacizlerini sürdüren Tacikistan ordusu, sınır bölgesindeki Aksu nehri üzerinde bulunan 36 metrelik köprüyü patlayıcılarla havaya uçurdu. Tacikler köprünün yıkıldığı anları sosyal medya hesaplarından paylaştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!