banner2

Kılıçdaroğlu'nun yeni danışmanı Daron Acemoğlu Atatürk'e 'zorba' demiş

Kılıçdaroğlu'nun yeni ekonomi danışmanı Daron Acemoğlu'nun "Dar koridor" isimli kitabındaki ifadeler yeniden gündeme geldi. Daren Acemoğlu, ''Latin alfabesine geçiş, kıyafet devrimi ve dini kurumların yeniden yapılandırılması gibi pek çok reform, topluma danışılmadan yapıldı ve zorla dayatıldı." ifadelerini kullanarak Atatürk ve inkılaplarını eleştirdiği ortaya çıktı.

Gündem 06.12.2022, 12:26 06.12.2022, 13:45
Abone ol
Kılıçdaroğlu'nun yeni danışmanı Daron Acemoğlu Atatürk'e 'zorba' demiş

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun hafta sonu İstanbul'da düzenlenen "İkinci Yüzyıla Çağrı" programında birçok mesajlar verdi. Kılıçdaroğlu'nun yeni ekonomi danışmanları Türkiye'ye gelmeye tenezzül etmezken videokonferans ile toplantıya katıldı. ABD'li Jeremy Rifkin, Prof. Dr. Refet Gürkaynak, Prof. Dr. Hakan Kara, Prof. Dr. Ufuk Akciğit ve Daron Acemoğlu çevrimiçi katıldığı toplantıda slayt üzerinden konuşmalarını gerçekleştirdi. Jeremy Rifkin'in İngilizce olarak yaptığı sunum esnasında salonda simultane çeviri yoktu. CHP'nin yerli ve millilikten uzak bir çizgide ilerlemesi birçok kesim tarafından eleştirildi.

Ayrıca Kılıçdaroğlu'nun yeni ekonomi danışmanı olarak açıkladığı Daron Acemoğlu'nun geçmişi, CHP'lileri şaşırtmaya devam ediyor. Daren Acemoğlu'nun A.Robinson ile birlikte yazdığı "Dar koridor" isimli kitaptaki ifadeler yeniden gündeme geldi.

''TOPLUMA DANIŞILMADAN ZORLA DAYATILDI''

Kılıçdaroğlu'nun yeni ekonomi danışmanı Daron Acemoğlu, Atatürk ve İnkılaplar hakkındaki sözleri şu şekilde, "Latin alfabesine geçiş, kıyafet devrimi ve dini kurumların yeniden yapılandırılması gibi pek çok reform, topluma danışılmadan yapıldı ve zorla dayatıldı. Bu reformlara direnenler, örneğin Batı tarzı şapka yerine 'fes' takmakta ısrar edenler kovuşturmaya uğradı. bazı durumlarda da infaz edildi" ifadelerini kullandı.

''ATATÜRK DÖNEMİNE TEK PARTİ DİYOR''

CHP eski Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu sosyal medya hesabı Twitter'dan Daron Acemoğlu'na tepki gösterirken şu ifadelere yer verdi; ''Daron Acemoğlu, Dar Koridor adlı kitabının 487.sayfasında; Latin alfabesi, kıyafet devrimi, dini kurumların yapılandırılması gibi bir çok Cumhuriyet Devrimini eleştiriyor, Atatürk dönemine tek parti diyor. (600 yıllık padişahlıktan değil de çok partiden tek partiye geçmişiz gibi)''

''CHP'NİN EN ÖNLERDE YER ALABİLİRLER Mİ BİLEMEDİM?''

Hacer Foggo'ya da tepki gösteren Şerafettin Turpcu, ''Hacer Foggo ya da bir başkaları Atatürk Türkiye’sini beğenmeyebilirler, eyvallah ama CHP’nin en önlerde yer alabilirler mi bilemedim; kıyaslamaya ve vurguya bakar mısınız? tüm yaşamını sola ve CHP’ye vermiş olan benim gibi düşünenlerde bir ayarsızlık mı var anlayamadım.'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!