banner2

Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü düşmanlığı: Başörtüsü serbestliği yasasını iptal ettirmek istiyordu

Seçimlere çok az bir zaman kala muhafazakar gözükmek için çaba sarf eden çalışan ve Saadet Partililer'in "Mücahid" olarak tanımladığı 7'li koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu seccade üzerinde ayakkabılarıyla poz vermişti. Muhafazakar gözükmek ve oy toplamak için elinden geleni yapan Kemal Kılıçdaroğlu'nun İslam ve başörtüsü düşmanlığı belgeler ile açıklandı. İşte detaylar...

Gündem 02.04.2023, 11:21 02.04.2023, 12:15
Abone ol
Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü düşmanlığı: Başörtüsü serbestliği yasasını iptal ettirmek istiyordu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçimlere az günler kala  muhafazakarmış gibi gözükme çabaları sürerken Saadet Partili isimler ise Kılıçdaroğlu'na 'Mücahid' dedi.

Fakat Kemal Kılıçdaroğlu siyasi hayatı boyunca başörtüsü ve İslam karşıtı söylemleriyle gündeme gelirken Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerini ve çelişki dolu sözlerini ahaber.com.tr olarak sizler için derledik.

28 ŞUBAT KARARLARINI SAVUNDU

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 28 Şubat sürecine dair beklenmeyen bir çıkışta bulundu. 2021 yılında Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamaya göre, 28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp helallik isteyeceğini belirtti. Bu açıklamalarından yaklaşık bir sene sonra başörtüsü sorununa yasal çerçevede çözüm getirmek üzere TBMM'ye kanun teklifinde bulunacağını belirtti.

Fakat, Kılıçdaroğlu'nun bizzat kendisi 28 Şubat kararlarının savunuculuğunu yapmış ve SSK Genel Müdürü sıfatıyla, yasağı SSK genelinde uygulamıştı. Sosyal medyadan yaptığı 'helalleşme' çıkışıyla tepkilere neden olan CHP lideri, 'Başörtüsü yasağının yanlış olduğunu çok kez dillendirdim. Onların acılarını anlamalıyız, aynı sorunların yaşanmaması için gelecek vizyonu belirlemeliyiz.' açıklamasında bulundu.

BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA MAHKEME KARARINI UYMAK ZORUNDAYIZ

1998 yılında SSK Genel Müdür Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla, Kırklareli'nde peruklu türbanla duruşmaya giren Öznur Toptaş, Konya'da türbanla duruşmaya girmekte direnen Nadire Boyalı Zengin, Şengül Kara, Zeynep Ümit Altınsay, Erzurum'da Züheyde Boncukoğlu hakkında soruşturma başlatıldı. Konuya dair Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamada "Personelin birçoğu türbanını çıkarırken, bir kısmı türban üzerine peruk takmaya başladı. Mahkeme kuralları var. SSK avukatları da bu kurallara uymak zorunda." kaydetti.

BAŞÖRTÜSÜ SERBESTLİĞİ YASASINI İPTAL ETTİRMEK İSTEDİ

27 Şubat 2008 yılında başörtüsüne serbestlik getiren yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru dilekçesi götürenler arasında Kemal Kılıçdaroğlu da vardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!