banner2

Kılıçdaroğlu'ndan başörtüsü açıklaması: Yasağının yanlış olduğunu çok kez dillendirdim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir canlı yayında yaptığı açıklamalarda kendisiyle çelişti. Geçtiğimiz günlerde ‘helalleşme’ yolculuğuna çıkacağını açıklayan Kılıçdaroğlu, ‘28 Şubat süreci mağdurlarıyla nasıl helalleşeceksiniz?’ diye sorulan soruya, ‘Başörtü yasağının yanlış olduğunu çok kez dillendirdim’ yanıtını verdi.

Gündem 18.11.2021, 22:53 19.11.2021, 09:40
Abone ol
Kılıçdaroğlu'ndan başörtüsü açıklaması: Yasağının yanlış olduğunu çok kez dillendirdim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin geçmişte yaptığı hatalardan dolayı helalleşme yolculuğuna çıkacağını duyurmuştu.

“BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ YANLIŞ OLDUĞUNU ÇOK KEZ DİLLENDİRDİM”

Katıldığı bir canlı yayınında kendisine sorulan, “28 Şubat süreci mağdurlarıyla, başörtüsü yüzünden dışlananlarla nasıl helalleşeceksiniz?” sorusuna cevap veren Kılıçdaroğlu, “Başörtüsü yasağının doğru olmadığını hayatımın her alanında dillendirdim. Onların acılarını anlamalıyız. Aynı tabloların yaşanmaması için gelecekte iyi bir vizyon belirlemeliyiz” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, helalleşmenin kucaklaşma olduğunu belirterek, iktidara gelmeleri halinde başörtülü bir isme bakanlık görevi vereceklerini söyledi.

VEKİLLİK DÖNEMİNDE CHP BAŞÖRTÜSÜ SERBESTİSİNE KARŞI ÇIKARAK AYM'YE BAŞVURMUŞTU

2008’de çıkan yasayla başörtü yasağı kaldırılırken, Kılıçdaroğlu'nun da aralarında yer aldığı CHP’li milletvekilleri Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) iptal başvurusunda bulunmuştu.

DSP’li milletvekillerinin de desteğiyle gerekli imzayı toplayan CHP, değişikliğin iptali ya da yok hükmünde kabul edilmesini ve yürürlüğün durdurulmasını talep etmişti.

CHP yönetimi, hem yasakları savunarak bunun öncülüğünü yaparken hem de garip bir şekilde başörtülü açılımı adı altında parti programı düzenleyerek çarşaf giyen kadınlara rozet takmıştı.

2010 yılında kaset skandalıyla genel başkan değişikliğine gidilen CHP’de yeni başkan olan Kemal Kılıçdaroğlu, “Başörtülü kızlar üniversiteye rahatlıkla girecek ve bunu CHP çözecek” sözleriyle çıkış yapmış daha sonra da “Kızlar okula türbanla gidecek demedim” diyerek sözünü geri almıştı.

Kılıçdaroğlu, yıllar önce katıldığı bir televizyon yayınında başörtüsü için 'bir metrekarelik bez parçası' da demişti.

Başörtüsüne serbestlik getiren yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuran Kılıçdaroglu’nun yüzündeki ifade dikkat çekmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!