banner2

Kılıçdaroğlu ile HDP arasında 18 günlük skandal süreç! İhanet hattı böyle kuruldu

72 saatlik tiyatronun ardından masadaki ortaklarına adaylığını kabul ettiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ilk iş olarak HDP'yi ziyaret etti. Özerklik şartının da olduğu Tutum Belgesi, HDP aktörleri ve PKK elebaşlarının talimatlarıyla sürece dahil edildi. İşte Kandil-HDP-CHP hattındaki 18 günlük süreç...

Gündem 25.03.2023, 08:25 25.03.2023, 08:41
Abone ol
Kılıçdaroğlu ile HDP arasında 18 günlük skandal süreç! İhanet hattı böyle kuruldu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 72 saatlik tiyatronun ardından devirdiği masaya geri dönmesinden sonra kriz son buldu ve Millet İttifakı, Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdarooğlu'nu açıkladı.

Koalisyon ortaklarına adaylığını kabul ettiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ilk tebrik PKK'nın siyasi uzantısı HDP'den geldi. Kılıçdaroğlu, milletin meclisinde HDP ile pazarlık masasına oturdu.

Kapalı kapılar ardından yapılan görüşmeden sonra HDP, aday çıkarmayağını açıkladı. Kulislerde konuşulana göre bu karar Kılıçdaroğlu'na destek verilecek şeklinde yorumlandı.

Daha sonrasında ise İstanbul, Diyarbakır ve İzmir'de düzenlenen Nevruz kutlamaları, PKK propagandasında dönüştü ve HDP'li Pervin Buldan, Ahmet Türk ve Sırrı Süreyya Önder, skandal ifadeler kullanarak bebek katili terörist ele başı Abdullah Öcalan için 'özgürlük' çağrısı yaptı.

TUTUM BELGESİ'Nİ DAYATTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ortak aday olarak açıklayan Altılı Masa, 6 Mart'tan bu yana Kandil'deki terör elebaşlarını coşturdu. Peş peşe videolar yayınlayan PKK elebaşları, Millet İttifakı'na methiyeler düzerken, Kılıçdaroğlu'na tam destek verdi. Edirne'de tutuklu HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da masa ortaklarına parmak sallayıp Tutum Belgesi'ni dayattı.

İşte Kandil-HDP-CHP hattındaki 18 günlük süreç...

6 MART: Meral Akşener zoraki masaya döndü. 6'lı koalisyonun adayı Kılıçdaroğlu oldu.

8 MART: Selahattin Demirtaş "HDP masaya gelemez" diyen Akşener'e açık mektup yazıp adeta parmak salladı.

12 MART: PKK elebaşı Mustafa Karasu "Altılı Masa'ya ilgi oldu, toplumda umut yarattı. HDP sorumluluğunu yerine getirecek" diyerek talimat verdi.

15 MART: PKK elebaşlarından Murat Karayılan da Altılı Masa'ya destek vererek, "Önder Apo'nun özgür olma vakti geldi" ifadelerini kullandı.

18 MART: Demirtaş kaleme aldığı yazıda, "Tutum Belgesi'ndeki politikalara yaklaşım nasıl olacak?" diye sorarak Kılıçdaroğlu'na destek için dayatmayı yaptı.

20 MART: Günlerce konuşulan HDP-Kılıçdaroğlu görüşmesinde bir dizi pazarlıkların ardından anlaşma sağlandı. İki taraf arasında bakanlık-vekillik pazarlığı yapıldığı iddiaları şok etkisine neden oldu.

21 MART: Diyarbakır'da "Öcalan'a özgürlük" sloganlarının atıldığı Nevruz kutlamalarında ön sırada saf tutan CHP'li Sezgin Tanrıkulu, "Bu bahar başka güzel gelecek" dedi.

22 MART: HDP, Kılıçdaroğlu lehine cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmama kararı aldı. İyi Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Kılıçdaroğlu'na "HDP'nin olduğu denklemde olmayız" diyerek tepki gösterdi.

23 MART: PKK elebaşı Duran Kalkan, "AK Parti- MHP'yi yıkmak için mücadele edeceğiz. Seçimde biz bu temeldeyiz" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!