banner2

Kılıçdaroğlu 12 gün sonra 'neden istifa etmediniz' sorusuna cevap verdi: Ağır bir yenilgi almadık ki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütü PKK'nın Meclis'teki uzantısı HDP'nin desteğine rağmen girdiği 12'inci seçimden de yenilgiyle ayrılmasına rağmen istifa etmemek için direniyor. Seçimden 12 gün sonra kameralar karşısına geçen Kılıçdaroğlu, eleştirilere kaçamak yanıtlar verdi.

Gündem 09.06.2023, 21:34 10.06.2023, 02:27
Abone ol

Önceki seçimlerde olduğu gibi 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı kaybeden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, çıktığı canlı yayında yaklaşık 2 milyon 300 bin oy farka rağmen "Ortaya çıkan tabloyu ağır yenilgi olarak kabul etmek doğru değil." dedi. 

22 Mayıs 2010 CHP Genel Başkanlığı görevine ve girdiği 12'nci seçimden de yenik ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine yöneltilen eleştirileri kulak arkası ederek görevinden istifa etmedi. Parti yönetiminin tamamını görevden alan CHP lideri, yeni Merkez Yürütme Kurulu'nu duyurarak, 'tek adamlığını' sürdürmeye devam edeceğinin işaretlerini verdi. 

Partisinin ve kendisinin ağır yenilgi aldığı seçimlerden 12 gün sonra kamera karşısına çıkabilen Kılıçdaroğlu, CHP yandaşı gazeteciler tarafından kendisine yöneltilen sorulara kaçamak yanıtlar vererek geçiştirmeye çalıştı. 

"AĞIR YENİLGİ OLARAK KABUL ETMEK DOĞRU DEĞİL"

Neden istifa etmediniz sorusunu gözleri dolu dolu yanıtlayan ve "Bu toplumun yarısı demokrasiden yana oy kullandı." diyen Kılıçdaroğlu, "CHP Genel Başkanları için adaylık çok önemli değildir, birinci öncelik ülkemiz ikinci önceliğimiz partimiz üçüncü de genel başkanlıktır." diye konuştu.

Vekil ve cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki sonuçların 'ağır bir yenilgi' olmadığını söyleyen CHP lideri, "Ortaya çıkan tabloyu ağır yenilgi olarak kabul etmek doğru değil." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalar şöyle:

"Yaptıklarımdan herhangi bir pişmanlık duymuyorum. Demokrasiyi savunanları CHP bir araya getirdi ama bunlar konuşulmuyor. Türk siyasetinde önemli bir aşamayı kaydettik. Toplumun her kesimiyle diyalog kurduk. Biz kazanacağımıza inanıyorduk, anketler de böyle söylüyordu. CHP sıradan bir parti değildir, tarihte en zor sınavları veren partidir. CHP Genel Başkanları asla ve asla geri adım atmamıştır. Önce MYK'mızı vekillerimizi topladık. Parti Meclisi'ndeki her bir arkadaşımızı topladık. Seçilmeyen vekiller dahil olağanüstü çaba harcadılar. Oturduk sonrasında şu karara vardık, toplumda bir talep var biz de hukuk kuralları çerçevesinde gerekeni yapacağız. Yetkiyi tümüyle partiye bıraktık. Kurultay yerel seçimlerden önce. Benim düşüncem yerel seçimlerden önce genel başkanın seçilmesi ve bitmesi. Bu toplumun yarısı demokrasiden yana oy kullandı. Evet, kazanamadık gayet iyi biliyorum ama bu umutsuz olmamamızı sağladı. İkinci turda yüzde 60-40 olsaydı sonu felaket olan bir seçim olurdu. CHP Genel Başkanları için adaylık çok önemli değildir, birinci öncelik ülkemiz ikinci önceliğimiz partimiz üçüncü de genel başkanlıktır. Biz olaya bakarız. Bizim için kural budur. Biz nerede kaybettik? CHP üç sandık konulan yerlerde etki oluşturmamış. Kentlerde oy kullananlar demokrasiye yönelik oy kullanmış kişiler. Gazeteyi televizyonu okuyan tartışanlar yüzde 51 oranında Kılıçdaroğlu demiş. Ortaya çıkan tabloyu ağır yenilgi olarak kabul etmek doğru değil."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!