banner2

Kerkük'te Türkçe, artık resmi dil oldu!

Irak'ın Türkmen şehri Kerkük'te resmi dairelerde yazılar ve dış mekan tabelaları artık Türkçe yazılacak. Kerkük Valiliği ile İl Meclisi'ne Türkçe tabelalar asıldı. Karar çerçevesinde kentteki tüm okulların tabelaları güncellenecek.

Gündem 21.09.2023, 12:24 21.09.2023, 12:58
Abone ol
Kerkük'te Türkçe, artık resmi dil oldu!

2008 yılında alınan karar yıllar sonra yürürlüğe girdi ve Irak'ın Türkmen şehri Kerkük'te Türkçe artık resmi dil oldu. Bu uygulama, Türkçe'nin resmi alanda kullanımının ilk adımı oldu.

TÜRKÇE TABELALAR ASILDI

Uygulama, Kerkük Valisi Rakan El-Cuburi'nin imzaladığı kararla başladı. El Cuburi, resmi daireler ile dış mekan tabelalarının incelenmesi ve Türkçe'nin yer almadığı tüm tabelalarda Türkçe'nin de kullanılması talimatını verdi. Kararın ardından Kerkük Valiliği ile İl Meclisi'ne Türkçe tabelalar asıldı.

RESMİ YAZIŞMALARDA TÜRKÇE GEÇERLİ DİL OLACAK

18 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe giren karara göre, il genelinde resmi yazışmalar için de Türkçe geçerli dillerden biri olacak. Karar çerçevesinde kentteki tüm okulların tabelaları güncellenecek. Türkçe'nin yanı sıra Arapça, Kürtçe ve Süryanice de tabelalarda kullanılacak.

KERKÜK GENELİNDE BÜYÜK SEVİNÇ

Karar, Kerkük genelinde büyük sevinçle karşılanırken söz konusu gelişme sosyal medyada da büyük ses getirdi. Konuyla ilgili binlerce tweet atıldı ve yorumlar yapıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!