banner2

Kentsel dönüşüm yasasında önemli değişiklik! Kat maliklerinin anlaşma oranı değişiyor

Kentsel dönüşümde kat malikleri anlaşma oranı üçte ikiden salt çoğunluğa çekilecek. AK Parti'nin üzerinde çalıştığı kentsel dönüşüme yönelik kanun teklifinde, Tebligat Kanunu'ndan kaynaklı gecikmeleri önleyecek düzenlemeler de yer alacak.

Gündem 02.10.2023, 11:53 02.10.2023, 12:12
Abone ol
Kentsel dönüşüm yasasında önemli değişiklik! Kat maliklerinin anlaşma oranı değişiyor

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli çifte felaketin ardından yeniden gündeme gelen hayati öneme sahip olan kentsel dönüşüm yasasında önemli değişikliğe gidiliyor.

Bu hafta Meclis'in gündemine sunulması beklenen Kentsel Dönüşüm Yasası ile kentsel dönüşümlerde kat malikleri arasında yaşanan anlaşmazlıklardan kaynaklanan uzayan süreçlerin kısaltılması planlanıyor.

KAT MALİKLERİNİN ANLAŞMA ORANI DEĞİŞİYOR

Mevcut yasaya göre, kentsel dönüşüm kararı için üçte iki çoğunluk aranıyor. Teklifle bu oran salt çoğunluğa düşürülecek; kat maliklerinin yarısından bir fazlası ile karar alınabilecek. Teklifin komisyondaki görüşmelerinde, ortaya çıkacak olumlu ve olumsuz durumların etki analizi ele alınacak.

UZAYAN SÜREÇLERİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR

Teklifle, ulaşılamayan kat malikleri sebebiyle uzayan kentsel dönüşüm süreçlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Tebligat Kanunu'ndan kaynaklı gecikmeleri engelleyecek düzenlemelerin de yer aldığı teklifle kentsel dönüşümde hızlı sonuç alınması planlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!