banner2

Kentsel dönüşüm nedir, nasıl yapılır? Kentsel dönüşüm için nereye müracaat edilir?

Kentsel dönüşüm nedir, kentsel dönüşüm nasıl yapılır? Şeklindeki sorular Kahramanmaraş ve Hatay'da yaşanan depremlerin ardından bir kez daha önemli gündem maddeleri haline geldi. Peki, kentsel dönüşüm için nereye başvuru yapılır? İşte detaylar...

Gündem 21.02.2023, 15:55
Abone ol
Kentsel dönüşüm nedir, nasıl yapılır? Kentsel dönüşüm için nereye müracaat edilir?

Kentsel dönüşüm konusu, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelenen depremlerin ardından bir kez daha önem kazandı. Peki, kentsel dönüşüm esasen nedir, nasıl yapılır? Kentsel dönüşüm için nereye müracaat edilir?

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

Kentsel dönüşüm, şehirlerde yer alan eski, riskli ve çürük yapıların yenilenerek modern, güvenli ve sağlıklı binalarla değiştirilmesi işlemidir. Bu dönüşüm işlemi kentsel gelişim, kentsel iyileştirme ve yenilenme gibi kavramlarla da ilişkilidir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NASIL YAPILIR?

Kentsel dönüşüm yapmak için öncelikle binaların yer aldığı alanın imar durumuna bakılmalıdır. Eğer bölge "riskli alan" olarak tanımlanmışsa, bu alan için ilgili belediyeye başvurulmalıdır. Belediyeler, bu tür alanlarda kentsel dönüşüm çalışmalarını yürütmek üzere özel ekipler oluşturmuştur. Bu ekipler, bölgenin planlamasını yapar, inşaat sürecini yönetir ve dönüşüm sürecinde vatandaşların mağdur olmaması için çalışmalar yaparlar.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILIR?

Kentsel dönüşüm işlemi için müracaat edilebilecek diğer yerler arasında TOKİ (Toplu Konut İdaresi), Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı gibi devlet kurumları bulunmaktadır.

Kentsel dönüşümün finansmanı da oldukça önemlidir. Bu işlem genellikle kamu ve özel sektör işbirliğiyle gerçekleştirilir. Kentsel dönüşüm projeleri için devlet tarafından düzenli olarak kredi ve teşvikler verilmektedir. Ayrıca, özel sektör de kentsel dönüşüm projelerine yatırım yaparak, bu işten kar elde edebilmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!