banner2

Kemal Kılıçdaroğlu deprem üzerinden provokasyon peşine düştü!

6 Şubat tarihinde Türkiye kara bir güne gözlerini açtı. Tam 11 ilimiz depremden etkilenmiş binlerce vatandaşımız enkaz altında kalmıştı. Yaşadığımız felaketin boyutu hiç bir şekilde tarif edilemedi. Öyle ki depremin ne denli şiddetli olduğunu anlatmak için uzmanlar 'asrın felaketi' olarak yorumladı. Yaşanan acı ve depremin şiddeti karşısında dünya ülkeleri seferber olurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem üzerinden provokasyon peşine düştü. Kılıçdaroğlu, depremin sanki bir algı operasyonu ile çok fazla büyütüldüğünü iddia ederek "Asrın felaketiymiş.." diyerek binlerce canımızı yitirdiğimiz bu afette Türkiye'nin acısını küçümsedi.

Gündem 22.02.2023, 20:27 22.02.2023, 21:05
Abone ol

6 Şubat'ta ülkemizi derinden etkileyen iki şiddetli deprem meydana geldi. 11 ilimizde  enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, afet bölgesindeki yaralar da sarılmaya çalışılıyor.Depremin şiddeti ve etkisi tüm dünya tarafından yakından takip edilirken yerli ve yabancı birçok uzman isim de depremi, asrın en büyük doğal afeti olarak kabul etti. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu, asrın felaketine algı operasyonu dedi. 

İşte Kılıçdaroğlu'nun o skandal sözleri; 

"ASRIN FELAKETİ BÜYÜTÜLÜYOR"

Depremin yaşandığı ilk günlerde bölgeye yaptığı ziyarette, yaşanan felaketin hükümet tarafından  abartıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu; "Allah aşkına bana söyler misiniz ya, bir algı operasyonuyla olayı çok fazla büyütüp sorumluluktan kurtulmak istiyorlar. Hayır efendim. Türkiye bir deprem gerçeğiyle karşı karşıya. Bu sefer.. Efendim; Asrın felaketi..." ifadelerini kullanmıştı.

Peki Kılıçdaroğlu'nun kabul etmediği 'asrın felaketi'ne dünya ne dedi? 

BM: SON YÜZYILDAKİ EN KÖTÜ OLAY

BM Acil Yardım Koordinatörü Griffiths Kahramanmaraş'ta yaşanan çifte depremlere ilişkin açıklamada bulundu. GGriffiths, "Depremin merkezi üssü olan bu yerde pazartesi yaşanan (depremler) son yüzyılda bölgede meydana gelen en kötü olay." dedi.

ABD: SON ASIRDA GÖRÜLEN EN ŞİDDETLİ DEPREMLER

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Kahramanmaraş merkezli depremlerin son asırda görülen en şiddetli depremler olduğunu söyledi. Sözcü, "Bu deprem yüzyılın en şiddetli depremlerindendi ve bundan etkilenen kurbanlara, hayatta kalanlara, kurtarma ekiplerine, yardım ekiplerine, ailelere, komşu ve arkadaşlarına taziyemizi iletiyoruz." dedi.

ABD'DE KÖPRÜLERİ YIKARDI

ABD'nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post, Türkiye'de meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin çarpıcı bir analiz kaleme aldı. Analizde Türkiye depremi, 1989 yılında ABD'nin Kaliforniya eyelatinde meydana gelen Loma Prieta depremi ile kıyaslandı. 1989 yılındaki depremde San Francisco Körfez Köprüsü'nün çok güçlü bir şekilde sallandığı belirtilirken Türkiye depreminin ABD'de yaşanması halinde köprüleri yıkacağına dikkat çekildi.

ABD'Lİ SİSMOLOG: BAŞKA ÖRNEĞI YOK

ABD'li sismolog Profesör Harold Tobin, Türkiye'yi sarsan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremleri değerlendirdi. Türkiye'nin depreme en yatkın ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Tobin, "Bunlar, sadece Türkiye'de son yıllarda yaşadığımız en büyük deprem değil, dünyada da son yüzyılda ya da daha uzun süredir meskûn bölgelerde yaşanan en büyük deprem 24 saatten kısa bir süre içinde bu kadar büyük iki deprem neredeyse eşi benzeri görülmemiş bir olay. Sismolojik aletlerin icadından bu yana böyle bir olay görmedik" diye konuştu.

ABD'Lİ UZMAN: OLAĞAN DIŞI

ABD'li deprem uzmanı Doç. Dr. Judith Hubbard, Kahramanmaraş merkezli depremlerin, meydana geldiği fay sistemi üzerinde daha önce tespit edilenlerden daha büyük olması açısından "olağan dışı" olduğunu belirtti. Depremin kendisi yaklaşık 75 saniye sürdüğünü söyleyen Hubbard, "Sarsıntı muhtemelen çok daha uzun sürdü. Çünkü zemin hala ilk kırılmaya tepki veriyor." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!