Yandex Metrica

Kemal Derviş neden öldü, hasta mıydı? Kemal Derviş nereli, kaç yaşındaydı? 

Kemal Derviş neden öldü, hasta mıydı? Kemal Derviş nereli, kaç yaşındaydı? 

Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş bugün 8 Mayıs Pazartesi günü hayatını kaybetti. Bu durum üzerine Kemal Derviş hakkında bilgi edinmek isteyenler internette, 'Kemal Derviş neden öldü, hasta mıydı? Kemal Derviş nereli, kaç yaşındaydı? ' sorularına yanıt arıyor.

Gündem

07.03.2024, 07:57

Son dakika haberleri... Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş bugün (8 Mayıs 2023) hayatını kaybetti. 74 yaşındaki Derviş, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyordu. Bu acı haberi duyanlar internette,' Kemal Derviş neden öldü, hasta mıydı? Kemal Derviş nereli, kaç yaşındaydı? ' sorularına yanıt arıyor.

Anadolu Otoyolu'nda can pazarı: İki yolcu otobüsü çarpıştı! Çok sayıda kişi yaralandı Anadolu Otoyolu'nda can pazarı: İki yolcu otobüsü çarpıştı! Çok sayıda... Haberi Görüntüle

Türkiye Avusturya'yı yenerse rakibi kim olacak? Türkiye Avusturya'yı yenerse rakibi kim olacak? Haberi Görüntüle

KEMAL DERVİŞ NEDEN ÖLDÜ, HASTA MIYDI?

Kemal Derviş, Türk ekonomist ve siyasetçi. Dünya Bankası birinci başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Bu görevlerde bulunan tek Türk olmuştur.

Babası Türk, annesi Alman'dır. İngiltere'de Londra Ekonomi Okulundan ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldıktan sonra ABD'nin Princeton Üniversitesinde doktorasını yaptı.

1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesinde ekonomi alanında ders verdikten sonra, 1977'de Dünya Bankasına girdi. Bu kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu başkan yardımcılığına yükseldi.

Kasım 2000 ve Şubat 2001'de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye'ye davet edildi. 22 yıldır sürdürdüğü Dünya Bankasındaki görevinden ayrılarak 13 Mart 2001 tarihinde Bülent Ecevit Hükûmeti'nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading